Šta znači nizak nivo kreatinina? Ovo su glavni uzroci, simptomi i načini lečenja
Kreatinin je otpadni proizvod koji nastaje kada se kreatin – aminokiselina koju proizvodi jetra i koja se nalazi u određenim namirnicama – razlaže u mišićima kako bi služio kao izvor energije tokom fizičke aktivnosti.
Iako kreatinin sam po sebi nema neku važnu funkciju u organizmu (jer je u pitanju otpadni proizvod), njegovi nivoi u krvi mnogo govore o zdravlju vaših mišića, bubrega i jetre, objašnjava dr Radames Zukelo, nefrolog iz Centra za nefrologiju i hipertenziju Južne Karoline u Volterborou.
Većina zdravih ljudi ima normalne nivoe kreatinina u telu. Ipak, moguće je da se kod nekih osoba javi i sniženi nivo kreatinina u krvi.
Koji nivo kreatinina se smatra niskim?
„Normalne“ vrednosti kreatinina variraju u zavisnosti od pola, telesne građe, mišićne mase, starosti i nivoa hidratacije, kaže dr Zukelo.
Na primer, krupnije osobe s većom mišićnom masom prirodno će imati više kreatinina u krvi, jer više mišića znači više razlaganja kreatina, objašnjava on.
Međutim, ovo se razlikuje od osobe do osobe, pa je najbolje konsultovati se sa lekarom oko tumačenja vaših rezultata.
Znaci i simptomi niskog kreatinina
Nizak kreatinin nije samostalno oboljenje, već signal koji ukazuje na drugi zdravstveni problem. Zato znaci i simptomi zavise od osnovnog uzroka niskog nivoa kreatinina, objašnjava dr Zukelo.
Najčešće je nizak kreatinin posledica niske mišićne mase, što može biti rezultat veoma sedentarnog načina života, duboke starosti ili ozbiljnijih zdravstvenih problema koji izazivaju atrofiju mišića, kao što su paraplegija ili Lu Gerigova bolest (poznata i kao amiotrofična lateralna skleroza – ALS), navodi dr Zukelo.
- Ako sumnjate da imate problem s nivoom kreatinina, najbolje je da se obratite svom izabranom lekaru opšte prakse koji može proceniti vaše celokupno zdravstveno stanje, sprovesti potrebne testove i, ako je potrebno, uputiti vas specijalisti - kaže dr Fahri Kalolvala, specijalista interne medicine u Hjustonu.
Kako nizak kreatinin sam po sebi ne izaziva simptome, redovni pregledi i skriningi su ključni za rano otkrivanje eventualnih nepravilnosti i dijagnozu pridruženih zdravstvenih problema, ističe dr Kalolwala.
Uzroci i faktori rizika za nizak kreatinin
Nizak nivo kreatinina obično je povezan sa jednim od sledećih stanja:
- Nedovoljan unos proteina: Deo kreatina (koji prethodi kreatininu) proizvodi jetra, dok se ostatak unosi putem proteina životinjskog porekla (kao što su meso i riba), kaže dijetetičarka Betani Kit iz Atlante. (Kreatin se takođe može unositi i u vidu suplemenata.) Ako ne unosite dovoljno proteina, telo može imati manjak kreatina, a samim tim i kreatinina. Preporučeni dnevni unos proteina je 0,8 grama po kilogramu telesne mase.
- Niska mišićna masa: Kreatinin se stvara kada se kreatin u mišićima razgrađuje radi stvaranja energije. Zbog toga su niži nivoi kreatinina uobičajeni kod osoba sa smanjenom mišićnom masom, poput starijih osoba. Smanjena mišićna masa može biti i posledica amputacije, nepokretnosti (npr. nakon moždanog udara) ili oboljenja kao što je ALS, navodi dr Zukelo.
- Trudnoća: Tokom trudnoće dolazi do smanjenja nivoa kreatinina jer se filtracija u bubrezima pojačava i veća količina kreatinina se izlučuje putem urina. Ovo je normalna pojava i obično ne predstavlja razlog za brigu, kaže dr Zukelo.
- Oboljenja jetre: Pošto se kreatin stvara u jetri, bolesti jetre mogu umanjiti njegovu proizvodnju, a time i nivo kreatinina, objašnjava on.
Dijagnostikovanje niskog kreatinina
Nivoi kreatinina se proveravaju putem analize krvi. Test na kreatinin je deo osnovnog metaboličkog panela – testa koji meri različite supstance u krvi i koji se najčešće radi tokom godišnjeg sistematskog pregleda ili boravka u bolnici.
Lečenje: Šta raditi kada je kreatinin nizak
. Nizak kreatinin sam po sebi ne zahteva lečenje. On ukazuje na postojanje nekog osnovnog problema – kao što su niska mišićna masa, oboljenja jetre, neurološke ili mišićne bolesti – i svako od tih stanja se leči pojedinačno - kaže dr Zukelo.
Ipak, ako lekar isključi druge uzroke niskog kreatinina i posumnja da je razlog nedovoljan unos proteina, može vam preporučiti povećanje unosa hrane bogate kreatinom, kao što su meso i riba, ili uvođenje suplemenata kreatina, dodaje dijetetičarka Kit.
Izvor: everydayhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs
5 faktora rizika za razvoj bolesti jetre: Ne čekajte da se pojave simptomi, okrenite se prevenciji
Globalne stope neplodnosti rastu: Najteže pogađaju žene u kasnim tridesetim, a ovo su ključni uzroci