Slušaj vest

Simptomi letnjih prehlada slični su zimskim, ali letnje prehlade često potiču od drugačijeg virusa. Takođe, mogu izazvati ozbiljnije simptome i potencijalne komplikacije koje se ne javljaju kod zimskih prehlada. I načini lečenja i prevencije mogu se razlikovati.

Šta uzrokuje letnje prehlade?

Od preko 200 virusa koji mogu izazvati prehladu, enterovirusi su češći tokom leta. Rinovirusi, koji su odgovorni za oko polovinu svih prehlada, češći su zimi.

- Letnje prehlade mogu izazvati enterovirusi ili rinovirusi. Rinovirus i dalje može izazvati prehladu leti, ali je dominantniji u proleće i jesen - kaže dr Madlajn Samuelson Herman, specijalista otorinolaringologije.

Uobičajeni letnji enterovirusi uključuju koksaki viruse i ehovirus, navodi dr Bernadet Anderson, lekarka porodične medicine sertifikovana od strane Američkog odbora za porodičnu medicinu, iz Kolumbusa, Ohajo.

Iako svako može dobiti prehladu uzrokovanu enterovirusom, bebe, deca i tinejdžeri su podložniji od odraslih.

- Njihov imuni sistem je još u razvoju, često su u bliskom kontaktu – na primer u kampovima ili na igralištima – i manje pažnje posvećuju higijeni, kao što je prekrivanje usta pri kašljanju - objašnjava dr Herman.

Dodaje i da su osobe sa oslabljenim imunitetom i one koje provode dosta vremena u kolektivima takođe podložnije letnjim prehladama.

Odrasli su manje skloni infekcijama enterovirusima jer su u prošlosti najverovatnije već bili izloženi tim virusima i razvili imunitet.

krvarenje-iz-nosa-kao-znak-hipertenzije-shutterstock-2262366921.jpg
Simptomi letnje prehlade curenje ili zapušen nos, glavobolju, bol u grlu Foto: Shutterstock

Simptomi i komplikacije letnje prehlade

Letnje prehlade mogu početi sa simptomima sličnim zimskim, ali često se javljaju dodatni znaci, a neke letnje prehlade mogu dovesti i do ozbiljnih komplikacija.

Simptomi letnje prehlade uzrokovane enterovirusom mogu uključivati:

  • curenje ili zapušen nos
  • bol u grlu
  • glavobolju
  • povišenu temperaturu
  • bolove u mišićima
  • plikove i ranice u ustima

Dr Anderson dodaje da su mogući i gastrointestinalni simptomi, kao što su mučnina i dijareja, kao i pojava osipa.

U poređenju s tim, ako je prehlada izazvana rinovirusom, simptomi su često blaži. Rinovirusne infekcije obično počinju sporije i ne uključuju povišenu temperaturu, osip ili stomačne tegobe, kaže dr Herman.

- Iako i rinovirusi i enterovirusi mogu izazvati simptome slične prehladi, rinovirusi uglavnom ostaju pri osnovnim simptomima - možemo ih nazvati klasičnim uzročnicima prehlade - objašnjava Anderson.

Najčešće se javljaju bol u grlu, curenje ili zapušen nos, kijanje, blagi kašalj i povremeno blago povišena temperatura. Ove infekcije su uglavnom blage i kratkotrajne.

profimedia0138497976.jpg
Letnje prehlade obično se razvijaju postepeno, nakon izlaganja virusu, i traju oko sedam do 10 dana Foto: Profimedia

Komplikacije

Enterovirusi mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija, u zavisnosti od tipa virusa.

Na primer, enterovirus D68 može izazvati ozbiljne respiratorne probleme. Može uzrokovati upalu pluća, meningitis ili čak encefalitis (upalu mozga). Osobe sa astmom ili oslabljenim imunitetom su posebno ugrožene.

Enterovirus D68 takođe može izazvati neurološki poremećaj poznat kao akutni flakcidni mijelitis (AFM), a najugroženija su deca mlađa od sedam godina.

Dr Anderson navodi da koksaki virusi, kao tip enterovirusa, mogu izazvati bolest šaka, stopala i usta, čiji simptomi uključuju umor i bolove u mišićima.

Ozbiljne infekcije izazvane enterovirusima mogu zahtevati bolničko lečenje. Ukoliko ste zabrinuti zbog svojih simptoma, obavezno se obratite zdravstvenom radniku.

Kako razlikovati letnju prehladu od alergije?

Letnja prehlada i alergije mogu imati slične simptome, pa je ponekad teško napraviti razliku. Simptomi poput kijanja, kašlja i curenja iz nosa mogu se preklapati, kaže dr Herman.

- Letnje prehlade obično se razvijaju postepeno, nakon izlaganja virusu, i traju oko sedam do 10 dana. Alergije se javljaju iznenada, nakon kontakta sa alergenom, i mogu potrajati nedeljama ili čak mesecima. Za razliku od prehlade, alergije nikada ne izazivaju povišenu temperaturu ili bolove u telu - objašnjava dr Anderson.

Takođe, alergije ne izazivaju stomačne tegobe, koje su moguće kod infekcija određenim enterovirusima.

Lečenje letnje prehlade

Baš kao i zimske, letnje prehlade nemaju lek koji ih potpuno uklanja. Lečenje se uglavnom svodi na odmor i unos tečnosti.

- Fokusirajte se na hidrataciju – voda ili napici bogati elektrolitima – na dovoljno odmora i korišćenje preparata koji ublažavaju simptome, kao što su fiziološki rastvori za nos, pastile za grlo ili paracetamol za temperaturu i bolove - savetuje dr Anderson.

Dr Herman dodaje da dekongestivi mogu pomoći kod zapušenog nosa.

- A sredstva protiv kašlja mogu ublažiti nadražaj i smiriti kašalj - kaže ona.

kasalj-shutterstock-1689695362.jpg
Ukolko je potrebno, uz konsultaiju a lekarom uzimajte preparate za smirivanje kašlja Foto: Shutterstock

Prevencija letnje prehlade

Potpuno izbegavanje letnje prehlade nije uvek moguće, ali postoje načini da se smanji rizik od infekcije i da se ojača imuni sistem.

Dr Anderson preporučuje sledeće:

  • održavanje dobre higijene, naročito redovno pranje ruku
  • upravljanje stresom
  • dovoljno sna
  • unos dovoljno tečnosti kako bi imunitet bio snažan
  • izbegavanje kontakta sa osobama koje su bolesne

Dodatni koraci za prevenciju letnje prehlade uključuju:

Ove mere ne garantuju da ćete u potpunosti izbeći bolest, ali mogu značajno smanjiti verovatnoću da se razbolite.

Izvor: everydayhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs

Najčešće greške kod saniranja prehlade, gripa i viroze