Šta izaziva bol u jetri? 11 najčešćih razloga i nijedan nije bezazlen
Bol u jetri je znak različitih bolesti jetre, a identifikovanje uzroka može pomoći u praćenju i preciznom lečenju bolesti.
Jetra je najveći unutrašnji organ u telu i igra ključnu ulogu sa preko 500 esencijalnih funkcija. Ove funkcije uključuju metabolizam šećera, masti i proteina; detoksikaciju štetnih supstanci; proizvodnju i lučenje žuči...
Kada je jetra oštećena bilo kojim faktorom, to utiče na funkciju jetre, što dovodi do njenog smanjenja.
Bol u jetri može biti znak različitih stanja jetre, a ne samo bolesti jetre. Ovo stanje mogu izazvati različiti faktori, uključujući:
Virusni hepatitis
Hepatitisuzrokovan vrstom virusa koji oštećuje jetru, što dovodi do bolova u jetri. Trenutno, tri uobičajena tipa virusnog hepatitisa su hepatitis A, hepatitis B i hepatitis C. Pored bolova u jetri, osobe sa virusnim hepatitisom često pokazuju simptome kao što su žutilo očiju i kože, mučnina i povraćanje, umor, tamna mokraća itd.
Alkoholni hepatitis
Alkoholni hepatitisse javlja kada redovno konzumirate prekomerne količine alkohola, jer alkohol napada i oštećuje ćelije jetre. Bol iz ovog uzroka može vas učiniti neprijatnim tokom dužeg perioda, a može biti praćen i blagom groznicom, gubitkom apetita, umorom, mučninom itd.
Masna bolest jetre
Kada se masti nakupljaju u jetri više nego normalno, to dovodi do masne bolesti jetregde ćelije jetre postaju masne. Ova bolest se češće javlja kod osoba koje su gojazne, imaju prekomernu težinu, redovno konzumiraju hranu bogatu mastima ili imaju dijabetes.
Osobe sa masnom bolešću jetre često se ne dijagnostikuju rano:
Masnu bolest jetre je teško otkriti rano jer ne pokazuje mnogo jasnih kliničkih simptoma; uglavnom se identifikuje ultrazvukom abdomena. Međutim, može izazvati i uporni bol u gornjem desnom delu stomaka, što čini osobu nelagodnom i praćeno je gubitkom apetita, umorom itd. Ovo stanje je benigno i može se poboljšati gubitkom težine i promenama u ishrani.
Pročitajte:
Fic-Hju-Kertisov sindrom
Fic-Hju-Kertisov sindrom je komplikacija karlične inflamatorne bolesti i obično se javlja kod žena. Međutim, veoma je redak. Kod ovog sindroma, tkiva koja okružuju jetru se upale, uključujući i kapsulu jetre. Ovo može izazvati iznenadan, intenzivan bol u donjem desnom delu stomaka, koji se pogoršava kašljanjem, kijanjem, smejanjem, dubokim disanjem ili promenom položaja. U nekim slučajevima, bol može zračiti u desno rame i ruku, praćen simptomima kao što su groznica, groznica, noćno znojenje, glavobolja, mučnina itd.
Apsces jetre
Apscesi jetre se često javljaju zbog parazitskih infekcija iz digestivnog trakta ili bakterijskih infekcija, formirajući gnojne džepove unutar jetre. Apscesi jetre mogu izazvati jak bol u gornjem desnom delu stomaka, koji se pojačava pritiskom, kašljanjem, kijanjem, praćen je drhtavicom, groznicom itd. Neophodna je hitna medicinska pomoć za lečenje nakon otkrivanja.
Ciste jetre
Ciste jetre su kesice ispunjene tečnošću koje su obično benigne i neinficirane. Ako narastu, mogu izazvati nelagodnost. Povremeno, ciste mogu pući i krvariti iznutra, uzrokujući iznenadne, intenzivne bolove u jetri. Često je potrebna dijagnostika snimanjem.
Bad-Kijarijev sindrom
Bad-Kijarijev sindrom je poremećaj uzrokovan sužavanjem vena koje odvode krv i tečnost iz jetre. Ovo stanje može biti posledica stvaranja krvnih ugrušaka i pritiska u jetri. Iako retko, može dovesti do zastoja krvi u jetri, što uzrokuje promene u veličini jetre, bol u jetri i zahteva lečenje kako bi se ublažio pritisak.
Tromboza hepatične vene
Hepatična vena je glavni krvni sud koji hrani jetru. Ako se krvni ugrušak formira u hepatičnoj veni i blokira je, možete iskusiti iznenadni bol u gornjem desnom delu stomaka, otok stomaka, groznicu i žuticu.
Kamen u žučnoj kesi
Žučna kesa se nalazi subhepatično, ispod jetre i intrahepatičnih žučnih kanala. Kada imate žučne kamence ili upalu žučne kese, oboje može izazvati upalu i bol u jetri. Ovaj bol se može zameniti za bol u jetri. Možete iskusiti iznenadni bol u gornjem delu stomaka, između lopatica ili u desnom ramenu, često praćen groznicom i žuticom.
Oštećenje jetre usled traume
Padovi, nesreće ili druge traume mogu izazvati oštećenje jetre. U teškim slučajevima, možete osetiti veliku osetljivost i bol u stomaku koji se širi u desno rame.
Rak jetre
Rak jetre je često teško otkriti u ranim fazama jer su simptomi minimalni. Pacijenti mogu osetiti bol u jetri tek kada bolest značajno napreduje. Bol se može javiti na različitim mestima, od abdomena do ramena. Pored toga, mogu biti prisutni simptomi kao što su gubitak apetita, mučnina, neobjašnjiv gubitak težine, brz osećaj sitosti, žutica, svrab, nadimanje stomaka itd.
Uobičajene lokacije bolova u jetri
Jetra je veličine fudbalske lopte, širine približno 15 do 20 cm i visine oko 8 cm. Nalazi se na desnoj strani stomaka, ispod grudnog koša, ispod dijafragme i desnog režnja jetre, ali se delimično proteže na levu stranu, ispod levog režnja jetre i u epigastičnom regionu.
Bol u jetri može se manifestovati u različitim oblastima
* Najčešće, bol u jetri potiče iz donjeg desnog kvadranta. U retkim slučajevima, bol može zračiti u desnu lopaticu ili leđa.
* Bol u jetri se takođe može pomeriti ka centru, ispod levog grudnog koša. Međutim, može biti teško razlikovati ga od bola u stomaku.
* Kada se javi bol u jetri, može varirati od tupog do pulsirajućeg. Ponekad, ako je jak, bol može biti nepodnošljiv.
Pored toga, bol u jetri često prate i drugi znaci bolesti jetre, uključujući:
* Tamna mokraća, bleda stolica
* Žutilo očiju ili kože (žutica)
* Poremećaj pražnjenja creva (tečna stolica), gubitak apetita, odbojnost prema masnoj hrani, nadimanje...
* Oticanje nogu ili zglobova
* Upornisvrab kože
* Konstantan umor
* Abnormalno nadimanje stomaka
* Povećana sklonost ka krvarenju ili stvaranju modrica.
Šta raditi kada boli jetra?
Ako osetite blagi bol u jetri, a da ne znate prateće simptome, trebalo bi da se pridržavate dnevnog režima ishrane kako biste ublažili pritisak na jetru, kao što su:
* Pijte puno vode (cilj je oko 1,5 do 2 litra vode dnevno). Izbegavajte konzumiranje hrane bogate uljima ili mastima
* Ograničite unos hrane koja sadrži fruktozne zaslađivače.
* Redovno vežbajte, ciljajući na oko 30 do 60 minuta dnevno, uključujući aerobne vežbe oko 3 do 4 puta nedeljno, i održavajte kontrolu težine.
* Održavajte dobro držanje dok sedite.
* Izbegavajte alkohol, pivo i sve lekove štetne za jetru kada nisu apsolutno neophodni.
* Ako niste sigurni koje lekove da uzimate za bol u jetri, to zavisi od uzroka bola. Ako je uzrokovan virusom, možda će vam biti potrebni antivirusni lekovi, antibiotici za infekcije ili možete koristiti hranu koja pomaže u poboljšanju funkcije jetre.
Potražite medicinsku pomoć kada primetite sledeće simptome:
* Jak bol u jetri koji ne nestaje ni sa jednom promenom položaja
* Žutilo kože ili očiju
* Groznica, jeza
* Tamni urin
* Mučnina, gubitak apetita, digestivni poremećaji
Izvor: vinmec.com/zdravlje.kurir.rs