AKTIVIRAJTE SVOJE TRBUŠNJAKE UZ OVE VEŽBE ZA STOMAK: Treba vam SAMO 10 minuta DNEVNO, a svom TELU činite ogromnu USLUGU!
Važna prevencija su svakodnevne vežbe, koje će vam oduzeti samo 10 minuta, a dovoljne su da podstaknu rad stomačnih mišića piše Nikola Lučić, strukovni fizioterapeut, specijalista iz oblasti savremenih manuelnih metoda i tehnika.
Imati čvrsto jezgro, koje se stručno naziva kor (na engleskom core), osnova je za sve fizičke aktivnosti. Sve naše pokrete pokreće trup - trbušni i leđni deo koji zajedno podržavaju kičmu kad sedimo, stojimo, savijamo se, podižemo stvari, vežbamo i još mnogo toga.
Mišići trupa se dele na dorzalne i ventralne. U dorzalne spadaju mišići leđa, a u ventralne mišići trbuha, grudnog koša i mišići vrata. O mehanici trbušnih mišića poznato je relativno malo. Jasno je, međutim, da su mišići trbušnog zida morfološki jedinstveni i odgovorni za niz mehaničkih uloga, uključujući proizvodnju i kontrolu kretanja kičme, stabilizaciju kičmenog stuba, stvaranje intraabdominalnog pritiska i vršenja kontrole i kvaliteta disanja.
Četiri mišića trbušnog zida sastoje se od tri široka mišića nalik čaršavu koji se međusobno prekrivaju (spoljni kosi, unutrašnji kosi, poprečni trbušni) i prednjeg, rectus abdominis (pravi mišić), preko kojih su povezani mišići. Pravi mišić se nalazi uz srednju liniju trbuha, a kad se skuplja, ima karakteristične izbočine koje se obično nazivaju "the six pack".
Glavna funkcija mu je pomeranje tela između grudnog koša i karlice. Spoljni kosi mišić omogućava uvijanje trupa, ali na suprotnu stranu od kontrahovanog mišića. Na primer, desni spoljni kosi mišić će se aktivirati za pokret okretanja tela u levu stranu, a unutrašnji kosi mišić deluje suprotno od spoljnih kosih mišića. Za uvijanje trupa ulevo potrebno je da se levi bočni unutrašnji mišić i desni bočni spoljašnji kosi mišić aktiviraju u isto vreme.
Poprečni trbušni mišić je najznačajniji za stabilizaciju kičmenog stuba. On je najdublji od trbušnih mišića, veoma je važan i njegova primarna funkcija je stabilizacija lumbalne kičme i karlice pre nego što se desi kretanje donjih ili gornjih ekstremiteta.
Predlažemo vam nekoliko vežbi za aktiviranje abdomena. Važna prevencija su svakodnevne vežbe, koje će vam oduzeti samo 10 minuta, a dovoljne su da podstaknu rad stomačnih mišića.
Slabe tačke trbušnog zida
Na trbušnom zidu postoje manje rezistentna mesta, na kojima se pod određenim uslovima pojavljuju trbušne kile (hernije). Najčešće su to pupak, preponski kanal i butni prsten. Slabi mišići trbuha dovode do mišićne neravnoteže, do neadekvatne raspodele sile prilikom svakodnevnih aktivnosti, a kasnije do povreda donjih ekstremiteta ili kičmenog stuba - najčešće donjih delova kičmenog stuba.
Lečenje kile treba da prepustite stručnom osoblju, kao i sve druge povrede u predelu trbuha. Pojava bola česta je kod trkača, fudbalera, drugih sportista, ali i rekreativaca. Veoma je važno da se postavi prava dijagnoza i započne adekvatan tretman, primena raznih procedura fizikalne terpaije. Nažalost, i uz kompletan rehabilitacioni tretman, problem može da traje mesecima, posebno kod žena posle porođaja i carskog reza.
(Kurir.rs/Zdravlje)
Bonus video:
Idealan položaj za spavanje koji brine o vašim crevima: Jednostavan trik za bolju probavu