7 znakova da vam nedostaju proteini: Optimalan dnevni unos je oko 70 grama, a ima ih u ovim namirnicama
Proteini nisu važni samo za one koji žele da izgrade mišićnu masu. To su hranljive materije koje su ključne za mnoge funkcije u ljudskom telu, pa je ključno da ih ishranom unosimo u dovoljnim količinama.
Ljudsko telo sadrži više od 10.000 različitih proteina koji se sastoje od molekula – aminokiselina.
- Našem telu je potrebno ukupno 20 različitih aminokiselina da bi pravilno funkcionisalo. Međutim, naše telo nije u stanju da samostalno proizvodi sve ove aminokiseline. Može da proizvede samo 11 esencijalnih aminokiselina. Da bismo zadovoljili potrebe našeg tela, moramo da unesemo preostalih devet aminokiselina kroz našu ishranu - otkrila je nutricionistkinja Rija Lakani-Kanji za Glamour.
Sve ove aminokiseline su vitalne za naše telo. Neophodni su za rast, obnavljanje i održavanje mišića. Osim toga, imaju i brojne druge funkcije – mogu se koristiti kao izvor energije, uključeni su u proizvodnju i funkcionisanje imunih ćelija, važni su za sintezu kolagena itd.
Naravno, uvek postoje izuzeci, paljudi koji intenzivno vežbajui žele da izgrade mišićnu masu treba da unose više proteina. Trudnicama i dojiljama je takođe potrebno više proteina, kao i onima koji se oporavljaju od bolesti ili operacije.
Najbolji izvori proteina
Pored unosa dovoljne količine proteina, važno je obratiti pažnju i na njihov kvalitet kao i izvor. Svaki obrok u toku dana treba da sadrži određenu količinu proteina.
Zdravom i uravnoteženom ishranom možemo da obezbedimo telu sve potrebne aminokiseline, ali samo ako svaki obrok obogatimo proteinima. Dodavanje proteina vašoj ishrani je prilično lako, a ovo su namirnice bogate proteinima koje preporučuje:
- nemasno meso kao što su piletina i ćuretina
- masne ribe kao što su losos i pastrmka
- mlečni proizvodi kao što su grčki jogurt i svježi sir
- jaja
- mahunarke
- kinoa
- orašasti plodovi i semenke
- tofu i tempeh
Prenela: O.M.
(izvor: zena.net.hr/Zdravlje.Kurir.rs)
Bonus video:
Formula za siguran život bez glutena: Zašto su opasne "čarobne liste" ovih proizvoda?