Slušaj vest

Kada stručnjaci pričaju o opasnostima preteranog konzumiranja alkohola, mnogi odmah pomisle da se to odnosi samo na ljude koji se bore s alkoholizmom. Međutim, čak i oni koji ne zadovoljavaju zvanične kriterijume za ovu bolest mogu da dožive štetne efekte i ozbiljne posledice, objašnjava dr Džon F. Keli, profesor psihijatrije i bolesti zavisnosti na Harvard Medical School. Kako istraživanja otkrivaju sve više činjenica o alkoholu, sve je više i onih koji razmišljaju o tome da smanje uživanje, čak iako nisu spremni da sasvim prestanu da piju.

Kako alkohol utiče na telo?

Sve zavisi od količine. Unošenje većih količina alkohola od preporučenih (jedno piće dnevno za žene i dva za muškarce) povećava rizik od:

Šta ako ne pijete svakodnevno?

- Čak i oni koji piju samo vikendom mogu se suočiti sa ozbiljnim posledicama ako preteraju, na primer, ako padnu ili voze pod uticajem alkohola - upozorava dr Keli i dodaje da je sve više dokaza da čak i male količine mogu štetno da utiču na zdravlje.

alkohol i zdravlje srca shutterstock_1259231125.jpg
Alkohol oštećuju srce, jetru, bubrege... Foto: Shutterstock

Kako smanjenje alkohola pomaže?

Ako niste spremni da se potpuno odreknete čašice, smanjenje unosa može značajno da smanji rizik od ovih problema. Na primer, istraživanja Američke asocijacije za istraživanje raka pokazuju da manje alkohola znači i manji rizik od raka.

- Osim toga, možete da osetite i trenutne benefite - bolji san, poboljšanje pamćenja i jasnije razmišljanje. Manje alkohola znači i manje kalorija, što može da dovede do gubitka kilograma - podseća doktor.

Spremni da pokušate? Sledećih pet saveta može da vam pomogne. 

Vodite dnevnik pijenja

Zapisujte koliko pijete i razloge zašto želite da smanjite. Na primer:"Želim da bolje spavam", "Važno mi je zdravlje srca". Ove beleške mogu dodatno da vas motivišu.

Uvedite dane bez alkohola ili mesec dana apstinencije

Pauza od alkohola pomaže telu i mozgu da se oporave. Počnite s jednim ili dva dana nedeljno, a ako ste spremni, probajte mesec dana bez alkohola, recimo pridružite se globalnim inicijativama "Sober October" ili "Dry January".

vino i sir shutterstock_2267206637.jpg
Uvek ga kombinujte s hranom i bezalkoholnim pićima Foto: Shutterstock

Pijte polako i uz hranu

Naizmenično pijte alkohol i bezalkoholne napitke, poput vode ili soka. Ne pijte na prazan stomak jer to povećava rizik od gubitka kontrole. Pijenje uz obrok usporava apsorpciju alkohola i smanjuje njegove negativne efekte.

Probajte bezalkoholne alternative

Bezalkoholna piva i slični proizvodi sve su dostupniji. Proveravajte sadržaj alkohola, čak i u "svetlim" pivima, jer mogu da ga sadrže više nego što mislite.

Smanjite iskušenja

Ne držite alkohol kod kuće - na taj način eliminišete trenutne izazove. Takođe, izbegavajte mesta i ljude koji vas podstiču na pijenje. Ako su alkohol i određeni događaji povezani, unapred isplanirajte kako ćete ih izbeći ili kontrolisati.

- Kada se osećate loše, umesto da posegnete za pićem, pokušajte s nečim zdravijim, poput šetnje ili razgovora s prijateljem, predlaže dr Keli.

Pripremila: N.L.

Izvor: Health.harvard.edu/Zdravlje.kurir.rs

Pročitajte i da li crno vino zaista ima zdravstvene koristi, kako je sve počelo, a kako se završilo.