Šta je digitalni stres i kako ga izbeći? Psiholog daje 4 saveta kako da zaštitite svoje mentalno zdravlje
Nema sumnje da je tehnologija u velikoj meri unapredila mnoge aspekte naših života, bilo da želimo da se čujemo sa prijateljima, da se opustimo uz omiljenu seriju, naručimo obrok ili istražimo neku temu, sve nam je dostupno sa samo nekoliko klikova.
Međutim, sa napretkom tehnologije suočili smo se i sa mnogim problemima, a oni su često povezani sa uticajem previše informacija na naše mentalno zdravlje.
Internet, posebno društvene mreže, izvor su beskrajne zabave i informacija. Ali sigurni smo da ste se barem jednom našli u situaciji u kojoj ste se zbog beskrajnog skrolovanja osetili anksioznozno i stresirano.
Kada kombinujemo ovu beskrajnu dostupnost informacija sa činjenicom da mnogi od nas koriste tehnologiju na poslu, često se susrećemo sa digitalnim stresom.
Šta je digitalni stres?
Digitalni stres je novi termin koji opisuje osećanja stresa, anksioznosti i preopterećenja koji mogu nastati usled sve većeg oslanjanja na digitalnu tehnologiju, objašnjava Liza Stroman, psiholog, za portal Majnd Bodi Grin.
Jasno je da je digitalni stres uzrokovan prevelikom izloženošću tehnolgijom, ali postoji nekoliko ključnih faktora koji mogu izazvati anksioznost i osećaj iscrpljenosti.
- Prvi je neprekidan protok ogromne količine informacija, do te mere da se čini da je to nemoguće pratiti.
- Takođe, tu je i FOMO (fear of missing out) - strah od propuštanja koji se često javlja zbog društvenih mreža, gde se čini da je svima bolje od nas.
- Preterano korišćenje tehnologije, posebno društvenih mreža, takođe dovodi do osećaja isključenosti iz stvarnog života, što ima negativne posledice po mentalno zdravlje i međuljudske odnose.
Kako se nositi sa digitalnim stresom?
Iako može izgledati kao najočiglednije rešenje da jednostavno odložite svoj mobilni telefon, za mnoge ljude to nije izvodljivo, ako koristite tehnologiju za posao ili moraju da budu dostupni deci i porodici. Međutim, psiholozi savetuju kako digitalni stres možete znatno da smanjite.
- Postavite granice i pauze
Odredite vreme tokom dana kada nećete koristiti digitalne uređaje, na primer tokom obroka i pre spavanja. Dobra ideja je pravilo 50-10, metod koji je odličan ako radite za računarom. Napravite desetominutni pauzu na svakih 50 minuta vremena provedenih ispred ekrana da biste se pomerili i istegnuli.
- Ugasite pojedina obaveštenja
Neprestane notifikacije često nas “teraju” na to da uzmemo mobilni u ruke. Zato je dobra ideja ugasiti sve obaveštenja osim onih koje su vam baš potrebne. Na primer, ukoliko niste na poslu, ostavite uključene samo poruke i pozive.
- Dajte prednost brizi o sebi
Ako osećate da ste podlegli digitalnom stresu, odmaknite se od mobilnog telefona ili računara i fokusirajte se na pozitivnu, opuštajuću aktivnost – vežbanje, meditaciju ili šetnju.
- Izbegavajte multitasking
Da li ste ikada uhvatili sebe kako skrolujete po društvenim mrežama i istovremeno odgovarate na poslovne mejlove – ovo se zove digitalni multitasking i može dovesti do preopterećenja i sagorevanja. Pokušajte da izbegnete ovo i fokusirajte se na jedan po jedan zadatak.
Izvor: ljepotaizdravlje.hr/Zdravlje.Kurir.rs
7 znakova da vam je potreban detoks od tehnologije: Poboljšaćete san i smanjiti stres i anksioznost
Nelečen visok krvni pritisak šteti mozgu: Stručnjaci savetuju kako da održavate njegove optimalne vrednosti i zaštitite zdravlje