Slušaj vest

Kako objašnjava psiholog i master profesor Irina Dugonjivac, osobe koje se ponašaju pasivno-agresivno retko ulaze u otvoren konflikt. Umesto da direktno izraze neslaganje, one će izbegavati jasne odgovore i postepeno menjati ponašanje prema drugima - sve dok ih ne "nauče" šta je u njihovim očima prihvatljivo, a šta nije.

- Sarkazam i ironija su njihovo omiljeno oružje. Oni ih koriste u svakodnevnoj komunikaciji, ne da bi se našalili, već da bi prikrili ljutnju ili nezadovoljstvo - kaže Dugonjivac i dodaje: 

- Pasivno-agresivne osobe neretko prebacuju odgovornost na druge - i za sopstvene greške i za ono što ih u životu ne ispunjava. U pozadini takvog ponašanja, kaže psiholog, često se kriju duboke frustracije i potreba za kontrolom, koje se izražavaju kroz manipulaciju.  

sukob svađa shutterstock_1823686394.jpg
Osobe koje se ponašaju pasivno-agresivno retko ulaze u otvoren konflikt Foto: Shutterstock

Upravo zbog prikrivene prirode ovog obrasca, mnogi se tek s vremenom osete iscrpljeno, zbunjeno ili čak krivim - iako nisu sigurni šta su tačno uradili pogrešno.

Razumevanje i prepoznavanje pasivne agresije prvi su koraci ka zaštiti ličnih granica i uspostavljanju zdravije komunikacije.

Izvor: Instagram irina.dugonjivac/Zdravlje.kurir.rs

Da li stalno i preterano razmišljate? Psiholog otkriva kako da se oslobodite zamke sopstvenih misli