Izraženi podočnjaci nekada su samo znak neprospavane noći ili velikog stresa, ali mogu da budu i prvi ozbiljan signal da nešto nije u redu u našem organizmu. Mi ih uglavnom poistovećujemo sa umornim i natečenim očima, ali morate da znate da nisu svi podočnjaci isti. Najčeše su pokazatelj zdravstvenih problema s bubrezima, jetrom, sinusima, pa čak i srcem, a šta je zaista u pitanju otkriva upravo njihova boja.

Podočnjaci su otoci ispod očiju ili “kesice” na donjim kapcima. Najčešće su tamno prebojeni, ali mogu biti i crveno-ljubičasti, žućkasti, plavičasti... Ustvari postoji nekoliko vrsta podočnjaka, koji, zavisno od izgleda, ukazuju na problem u određenom delu organizma. I uvek ih treba ozbiljno shvatiti, a pre svega otkriti njihov uzrok.

Promena životnih navika, dovoljno sna, zdrava i izbalansirana ishrana, izbegavanje stresa, boravak u prirodi kad god se ukaže prilika - sve je to dobar način da se rešimo podočnjaka - ističe doktor.

Kako biste se na odgovarajući način rešili podočnjaka, potrebno je reagovati na vreme i otkloniti uzrok, koji je gotovo uvek zdravstvene prirode. Uz to, predlažem da pokušate da sprečite da se pojave, i to zdravim navikama u ishrani, odmaranjem, izbegavanjem stresnih situacija i, naravno, fizičkom aktivnošću koja će umanjiti napetost. Rezultati će ubrzo biti vidljivi, a oporavak lakši – kaže dr Dragan Miljković, specijalista opšte medicine, i otkriva na koju boju podočnjaka treba obratiti posebnu pažnju i odmah zatražiti savet lekara.

Na podočnjake treba gledati kao na upozorenje vlastitog organizma, koji viče i moli da malo usporimo, smanjimo nivo stresa i proverimo zdravstveno stanje

profimedia0359969415.jpg
Profimedia 

TAMNI: KARDIOVASKULARNE BOLESTI, ANEMIJA...

Oni ukazuju na to da u vašem organizmu postoji određena kardiovaskularna bolest, a nekada i anemija, koje treba pratiti i pokušati izlečiti, tako da svakako preporučujemo da odete na pregled kod svog lekara, koji će vas zatim uputiti na dataljnije analize. Ako su podočnjaci tamni i naduveni mogu da ukažu i na problem s jetrom.

Podočnjaci anemičnih osoba su tamni, bubrežnih bolesnika natečeni. Anemija je, inače, jedan od najčešćih uzroka tamnih vrećica ispod očiju, pogotovo ako ih prate glavobolje, umor, loša koncentracija, problemi u učenju kod dece, slabije pamćenje.

CRVENOLJUBIČASTI: PROBLEMI S BUBREZIMA

Podočnjaci tamnocrvene, gotovo ljubičaste nijanse najčešće ukazuju na problem s bubrezima, stoga predlažemo da reagujete na vreme i da preduzmete potrebne mere.

OTEČENI: ŽIVITE NEZDRAVO

Otečeni i lagano ispupčeni podočnjaci su znak da živite suviše stresno i nezdravo, da unosite prevelike količine duvanskog dima ili alkohola u organizam ili da se borite s nekim hormonalnim poremećajem.

ŽUTI: UKAZUJU NA STANJE ŽELUCA

Žuti i izvijeni podočnjaci (vidljiviji ili naduveni) ukazuju na stanje želuca, oblast jagodične kosti - srca i tankog creva.

Kada krenete u borbu protiv podočnjaka - prvo uradite kompletnu analizu krvne slike

IZRASLINE: POVIŠEN HOLESTEROL

Ako se na podočnjacima pojave žutosmeđe izbočine, onda govorimo o ksantelazmama, koje su posledica povišenog holesterola i hormonalnog poremećaja u organizmu.

ZANIMLJIVOST

Kineska medicina tvrdi da područje oko očiju predstavlja bubrege, stoga obratite pažnju na prehranu, unos vode, ali i neizraženu ljutnju – sve to može da se očita ispod očiju.

PODOČNJACI MOGU BITI NASLEDNI

Istraživanje je otkrilo da ako neko ima tamne krugove ispod očiju, sigurno ih ima i kod nekih drugih članova porodice, tako da i genetika može da igra bitnu ulogu u pojavi podočnjaka kod nekoga.

Šta pomaže ako imate izražene podočnjake?

Puno vode, maslinovo ulje, maske sa svežim krastavcem i čajem od kamilice, unos vitamina, minerala i gvožđa, boravak na suncu, dovoljno sna, izbegavanje pušenja i alkohola.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.