Testirajte svoju plodnost: Ovo su razlozi zbog kojih to treba da uradi svaka žena između 25. i 35. godine
Procenjuje se da u Srbiji između 20 i 40 odsto parova ima problema sa ostvarivanjem trudnoće. Srećom, danas postoji način da proverimo plodnost i planiramo trudnoću pre nego što bude prekasno.
Pitali smo dr Božanu Stepanov, ginekologa i stručnjaka za sterilitet zašto je važno da mlade devojke i žene testiraju svoj hormonski status i provere rezervu svojih jajnih ćelija na vreme.
Da se ne izgubi dragoceno vreme
Doktorka naglašava da mnoge mlade žene imaju problem sa menstruacijom ili ne ostaju trudne godinama, a žele trudnoću.
- One ne obraćaju pažnju na to verujući da će sve biti u redu, i jave se stručnjaku kada već izgube dosta dragocenog vremena. Zato je važno da ovo ispitivanje uradi svaka mlada žena između 25 i 35 godina, i koje su zdrave i nemaju tegoba, a naročito ukoliko planiraju odlaganje trudnoće i rađanje, što god da su njihovi razlozi.
- Po potrebi možemo uraditi dodatne analize, kao što je provera ostalih polnih hormona, provera štitne žlezde, dijagnostičku laparaskopiju i histeroskopiju, genetsko testiranje i drugo. Na osnovu broja antralnih folikula (AFC) možemo da procenimo preostalu aktivnost jajnika u narednom periodu, a na osnovu AMH horrmona da dobijemo procenu i o količini primordijalnih folikula, koji se na UZ još ne uočavaju, odnosno da steknemo uvid u to kakva je rezerva jajnika.
Šta nam nalaz poručuje?
Ako prilikom ultrazvučnog pregleda lekar vidi oba jajnika normalne veličine i građe, sa dovoljnim brojem antralnih folikula, odnosno sa normalnom aktivnošću, te uz to u nalazu hormona dobijemo vrednosti AMH u rasponu normalnih vrednosti tj. optimalno od 4-6 ng/ml, zadovoljavajuće od 1-3 ng/ml, možemo okvirno da kažemo da je za tu starosnu dob očekivana normalna plodnost kod pacijentkinje.
– Ukoliko na ultrazvuku vidimo neke promene, poput endometriotične ciste, ili su jajnici znatno manje veličine i bez vidljivih antralih folikula, ili ih ima samo nekoliko, a da pri tom dobijemo nalaz vrednosti AMH manje od 0,5 ng/ml i niže, možemo da pretpostavimo da će takva pacijentkinja imati vrlo retke ovulatorne cikluse i da možemo kod nje očekivati smanjenu plodnost.
Kada je najbolje zakazati pregled?
Pri dolasku na ultrazvučni pregled uzima se uzorak krvi na AMH i nalaz se dobija u narednih 1-3 dana, nakon čega pacijentkinja radi ultrazvučni pregled i konsultaciju i dobija procenu stanja.
– Određivanje AMH nije vezano za doba dana, niti za vreme ciklusa, mogu da ga rade i devojke koje uzimaju hormonsku kontracepciju. Bilo bi poželjno, zbog ultrazvučnog pregleda, da se pregled zakaže u danima nakon završene menstruacije.
Šta kada su vešti loše?
Kada se utvrdi vrlo niska ovarijalna rezerva, pacijentkinji je važno da se objasni šta to znači i da, ukoliko planira trudnoću, ka tome ide što pre.
– Možemo da joj pomognemo da na najbolji način sačuva svoju plodnost, bilo u vidu određenih terapija, balansiranja određenih metaboličkih poremećaja, upotrebom hormonalne kontracepcije ili uz primenu dodatnih metoda, kao i trajnijim čuvanjem plodnosti putem zamrzavanja jajnih ćelija.
Violeta Nedeljković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Gubitak težine može da bude rani znak demencije: Naučnici otkrili faktore koji utiču na njen razvoj