Kako regulisati dijabetes tokom leta? Redovno kontrolišite šećer, prilagodite terapiju i unos tečnosti
Visoke temperature ne prijaju nikome, a naročito ljudima sa hroničnim oboljenjem kao što je dijabetes. Tokom leta važno je paziti na hidrataciju, ali i prilagođavanje terapije letnjoj ishrani. Prof. dr Srđana Popović, endokrinolog, za Zdravlje Kurir govori o tome na šta još treba obratiti pažnju tokom putovanja i na odmoru ako imate dijabetes.
Pravilna hidratacija važna je za sve tokom leta, a pacijenti sa dijabetesom bi trtebalo da posebno povedu računa u dovoljnom unosu tečnosti.
- Osobe sa dijagnozom dijabetesa preko leta nikuda ne treba da idu bez flašice sa vodom jer dehidratacija može biti fatalna za dijabetičara. Klasični simptomi hiperglikemije - sušenje usta, osjećaj žeđi, kada se dosta znojimo, mogu da dovedu i do dijabetične kome - objašnjava prof. dr Popović.
Važno je terapiju prilagoditi ishrani.
- Ako je pacijent na insulinskoj terapiji, dozu insulina treba smanjiti s obzirom na obroke koji su preko leta uglavnom laganiji i manje kalorični. To znači da lako može doći do hiperglikemije ako se zadrži stara šema insulina, kada nije bilo ovako toplo. Ako je neko primao 12 jedinica brzodejstvujućeg insulina pre obroka, treba smanjiti bar na šest jedinica, prepoloviti dozu, a onda pratiti stanje, naravno, uvek uz konsultaciju sa lekarom. Takođe, važno je voditi računa o unosu voća koja je dosta slatko, naročito o lubenici.
Oprezno ako menjate vremenske zone
Ako idete na dalje destinacije i menjate vremenske zone, obratite pažnju na raspored oboka i držite se rasporeda uzimanja insulina dok ga postepeno ne prilagodite.
- Što se tiče putovanja i promena vremenskih zona, brzodejstvujući insulin koji je isključivo vezan za obrok, može nastaviti da se uzima uz praćenje obroka. Jedino što treba postepeno skidati za po dva sata, to je večernji insulin, koji pokriva 24-časovnu produkciju insulina. Taj insulin, dugodelujući, mora postepeno da se skida. Dakle, ako smo promenili zonu, ako putujemo za Ameriku ili za Australiju, ne smemo da preskačemo dozu tek tako. Potrebno je naviti sat na prethodno vreme, ako ste davali insulin u 10 uveče, potrebno je pratiti taj ritam. Potom ćete pomerati u dva do tri dana za po dva sata, produžavati ili skraćivati, u zavisnosti od vremenske zone - objašnjava naš sagovornik.
Kada je u pitanju oralna treapija, možete i dalje nastaviti uobičajeni ritam jer se ona uzima pre doručka.
- Oralna terapija prati unos hrane, tako da vodite računa da vam ne napravi hipoglikemiju, ako ste preskočili obrok.
Uvek nosite aparat za kontrolu šećera
Šećer mora da se prati redovno i neophodno je da imate aparat za određivanje glikemije, napominje prof. dr Popović.
- Nikako se nemojte oslanjati na osećaj, nećete osetiti ni visok, ni nizak šećer. Pacijetni koji imaju autonomnu neuropatiju ništa ne osete, samo mogu da kolabiraju i da izgube svest. Jedan od osnovnih znakova kod autonomne neuropatije je neprepoznavanje hipoglikemije, kada pacijent nije svestan da mu pada šećer, tako lako može da izgubi svest. Tada, u takvim situacijama, poželjno je da se pacijent drži u jednom periodu hiperglikemičan, da mu šećer bude viši, da se izbignu hipoglikemija.
Lagana šetnja i umereno vežbanje
Fizičku aktivnost i vežbanje takođe treba prilagoditi temperaturi, savetuje prof. dr Popović.
- Ako je visoka temperatura, možete vrežbati samo umereno i to u rashlađenom delu stana ili u nekoj vežbaonici. Šetnja svakako dolazi u obzir, ali opet sa naočarima, sa šeširom, jer itekako sunčanica može da dovede do pada pritiska i gubitka svesti. Za izlazak napolje je najbolje da zaobiđete najtopliji deo dana, ako je moguće, najbolje je izaći ranije ujutro ili predveče.
Olivera Marković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Formula za siguran život bez glutena: Zašto su opasne "čarobne liste" ovih proizvoda?