Kako čuvati lekove u uslovima toplotnog talasa? Farmaceut savetuje kako da izbegnemo neželjene efekte
U toku vrelih dana sa povećanim UV zračenjem posebno je potrebno obratiti pažnju na način čuvanja lekova i na rizik od razvoja fotosenzitivnih reakcija. Iz tog razloga je potrebno potražiti savet farmaceuta kada se radi o primeni terapije u uslovima toplotnog talasa.
Toplotni talas se definiše kao „meteorološka pojava koju karakterišu povišene temperature atmosferskog vazduha sa vrednostima iznad 32 stepena Celzijusa u trajanju od tri i više uzastopnih dana, a što je često propraćeno i povećanjem procenta relativne vlažnosti vazduha i smanjenjem brzine strujanja vazduha, koji dodatno opterećuju sistem termoregulacije organizma.
Ovi dani su takođe praćeni i povećanim UV zračenjem. Usled klimatskih promena suočavamo se sa sve češćim i dužim toplotnim talasima.
U situacijama u kojima moraju da se koriste lekovi za koje je poznato da imaju potencijal za nastanak reakcija fotosenzitivnosti, potrebno posvetiti maksimalnu pažnju merama zaštite od UV zračenja, dodala je Žunić.
Oprezno sa lekovima koji utiču na termoregulaciju i znojenje
U okviru svojih delatnost u oblasti javnog zdravlja u Srbiji, Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, zajedno sa loklanim institutima i zavodima za javno zdravlje daju preporuke koje se tiču klime i zdravlja i one se mogu naći na njihovim sajtovima.
Te preporuke su opštog tipa i odnose se na savete i preventive mere zdravstvenih problema uzrokovanih izlaganjem visokim temperaturama. U grupi posebno osetljivih za razvoj ovih zdravstvenih problema navode se i osobe koje koriste određene lekove. Ali, koji su to lekovi?
- Pre svega to su svi lekovi koji utiču na fiziološke mehanizme odbrane od prekomerne toplote. Najveći potencijal da utiču na povećanje rizika od problema usled prekomerne vrućine imaju lekovi koji utiču na termoregulaciju (antipsihotici, antiholinergici). U toj grupi su i oni lekovi koji utiču na znojenje (triciklični antidepresivi, tipični i atipični antipsihotici i antiholinergici smanjuju znojenje i time otežavaju hlađenje tela, dok inhibitori preuzimanja serotonina i noradrenalina povećavaju znojenje) - objašnjavaŽunić.
Prenela: O.M.
(izvor: Farmaceutska komora Srbije)
Gubitak težine može da bude rani znak demencije: Naučnici otkrili faktore koji utiču na njen razvoj