Kako zaštititi oči na prelasku godišnjih doba? Ne zanemarujte sunčane naočare, a kod pojave infekcije javite se lekaru
U ovom periodu godine imamo učestalije klimatske promene, a njih prati intenzivna aktivnost u životu biljaka i životinja, pre svega insekata. Zbog toga se, upravo u ovom periodu pacijenti često javljaju oftalmologu zbog prisustva raznih stranih tela, neorganskog porekla, sitnih čestica prašine i prljavštine, ali i organskih, koja uleću u
Kako da zaštitimo oči na preslasku godišnjih doba, za Zdravlje Kurir govori dr Siniša Babović, oftamolog sa preko 20 godina iskustva i direktor Klinike za očne bolesti Univerzitetskog Kliničkog centra Vojvodine.
- Aktivnost insekata uzrokuje da su učestaliji ujedi insekata u regiji oko očiju. Zbog intenzivnijih fizičkih radova napolju, dešavaju se zadesna zapadanja stranih tela na vežnjaču i na rožnjaču. Sva ova stanja su najčešće bezazlena po zdravlje očiju. Pacijenti nikada neće pogrešiti ako oko obilno isperu fiziološkim rastvorom ili rastvorom borne kiseline koji bi trebalo da budu deo kućnih i putnih apoteka, a u slučaju ujeda da stavljaju hladne obloge.
Česta su spontana pucanja krvnih sudova
Takođe, ovo je period godine kada su spontana pucanja krvnih sudova vežnjače uobičajena jer i dalje koristimo klima uređaje u zatvorenim prostorima, pa je velika temperaturna razlika kada izađemo napolje, ističe dr Babović.
- Tada se oko jako zacrveni, tegoba nema, ali se pacijenti uplaše zbog neprijatnog izgleda. To stanje je benigno i ne zahteva lečenje.
Iako je leto na izmaku i dalje smo svakodnevno izloženi sunčevim zracima pa je potrebno i dalje pažljivo štititi oči.
- Osnovna zaštita od sunca podrazumeva ograničeno izlaganje sunčevim zracima bez odgovarajuće zastite. Dokazano je da je razvoj staračke mrene, katarakte, učestaliji kod ljudi koji su izloženi sunčevim zracima bez zaštite. Prolazak sunčevih zraka bez filtera ispred oka, odnosno sunčanih naočara, utiče na intenzivniju aktivnost i brže trošenje štapića i čepića mrežnjače odnosno najvažnijeg dela unutrašnjosti oka, žute mrlje ili makule, koja treba da nam posluži u obezbeđivanju vida do kraja života. Zato je najbolja nega žute mrlje njena zaštita naočarima, a ovo je posebno značajno kod pacijenata starije dobi gde je utvrđeno prisustvo degenerativnih promena u njoj - objašnjava dr Babović.
Pažljivo birajte sunčane naočare
Doktor napominje da korišćenje sunčanih naočara podrazumeva kupovinu u registrovanim i licenciranim optikama, odnosno prodajnim mestima gde je sertifikacija gotovih sunčanih naočara ili zatamnjenih stakala za ugradnju inspekcijski kontrolisana i postoji dokaz o prisustvu filtera za UVB I UVC zračenje.
- U sunčevom spektru, upravo ovaj deo je naročito štetan za oči. Sunčane naočari imaju i dodatnu zaštitnu ulogu u mehaničkom smislu, baš kao što je prethodno objašnjeno.
Ako nosite sočiva, posebnu pažnju obratite na negu
Nošenje kontaktnih sočiva daje komfor pacijentima da ne koriste naočare, ali ona podrazumevaju posebnu odgovornost i svest o važnosti kvalitetne nege i higijene sočiva i očiju. Ovo je preduslov da se pacijent zaštiti od infekcija koje mogu biti i opasne.
- Prvo je neophodno poštovati režim nošenja prepisan od oftalmologa, kao i higijenu sočiva bez izuzetaka. Plivanje u bazenu i moru je moguće i sa kontaktnim sočivima, ako se poštuju mere zaštite, a pacijent dodatno vlaži oči veštačkim suzama jer je tokom ovog perioda isušivanje oka naglašenije.
Kada su u pitanju infekcije oka usled, najčešće virusa koji se lako prenose na javnim mestima, kao sto su bazeni ili plaže, nošenje kontaktnih sočiva je samo pospešujući faktor da se infekcije pogoršaju, u odnosu na osobe koji ih ne nose. Ali ovo nije razlog, posebno uz dobru higijenu, da pacijent ne koristi kontaktna sočiva.
- Naravno, postoji veliki broj pacijenata sa manjim dioptrijama, koji mogu da funkcionišu bez pomagala, te je u tom smislu, odluka da se na bazen ili plažu ide bez kontaktnih sočiva, uvek preporučljiva. Posedovanje sunčanih naočara sa dioptrijom je odlicno rešenje za boravak na takvim mestima.
Ne lečite infekcije sami
Doktor Babović ističe da su u ovom periodu konjunktivitisi virusnog porekla (virusno zapaljenje veznjače), visoko zarazni, tj. epidemijski, veoma česti.
- Praćeni su naglašenim suzenjem, peckanjem, crvenilom jednog oka, vrlo brzo i drugog, sa dosta nekada i sa beličastim sekretom. To su tzv. samoograničavajuća stanja, traju nedelju dana do dve nedelje, nezavisno od terapije, a opet je intenzivno ispiranje već pomenutim tečnostima najbolja kontrola simptoma i ubrzanje izlečenja - savetuje na sagovornik.
Olivera Marković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
ćć
Kako da se ne ugojite tokom zime? Nutricionista preporučuje jednostavnu dijetu par-nepar