Slušaj vest

Alkohol je toksična psihoaktivna supstanca koja izaziva i psihičku i fizičku zavisnost, a jedina je zavisnost za koju vam u društvu treba izgovor ako je ne praktikujete. Zloupotreba alkohola je jedna od vodećih faktora rizika za zdravlje ljudi. 

Doktorka Olga Ličina, klinički nutricionista, na svom Instagram profilu podelila je nekoliko važnih činjenica o alkoholu.

Ne postoje istraživanja koja dokazuju zdravstveni benefit bilo kog alkoholnog pića u odnosu na rizik o zdravlje.

Alkohol uvećava rizik od raka

Međunarodna agencija za istraživaje raka klasifikovala je alkohol kao kancerogen grupe 1. Alkohol povećava rizik od namanje sedam vrsta raka, kao što su rak creva i rak dojke kod žena.

alkohol shutterstock_609762293.jpg
Međunarodna agencija za istraživaje raka klasifikovala je alkohol kao kancerogen grupe 1 Foto: Shutterstock

Rizik od nastanka hroničnih bolesti

Prekomerna upotreba alkohola može dovesti do razvoja hroničnih bolesti i problema kao što su: problemi mentalnog zdravja, bolesti srca, moždani udar, oboljenja jetre, probavni problemi, demencija...

Trebalo bi da popijete čak 111 čaša vina dnevno kako biste imali navodnu dobit od resveratrola, po kojem je vino „zdravi antioksidans“

Flaširana voda mora imati nutritivnu vrednost, alohol ne

Alkoholno piće prilikom deklarisanja uglavnom prati Zakon o jakim akoholnim pićima. Po njemu, nije neophodno naznačiti nutritivnu i kalorijsku vrednost, kao ni aditive.

Zloupotreba alkohola porasla je za 84%

Među ženama, zloupotreba alkohola i zavisnost od istog porasla je za 84 odsto. Takođe, u vojskama širom sveta zloupotreba je porasla za sličan procenat.

Prosečan muškarac popije 12 odsto više alkohola od dnevnih preporuka. Takođe, postalo je društveno prhvatljivo piti mnogo više nego što su to činile prethodne generacije.

alkohol shutterstock_2490862695.jpg
Postalo je društveno prhvatljivo piti mnogo više nego što su to činile prethodne generacije Foto: Shuterstock

Benefiti po organizam koji dolaze sa prestankom uzimanja alkohola:

Koliko je vremena potrebno da se alkohol izbaci iz organizma?

Alkohol se pretežno razlaže u jetri pod dejstvom enzima koji se zove alkohol dehidrogenaza. U proseku, alkohol se metaboliše brzinom od 15 do 25 miligrama na sat, ali varira u zavisnosti od osobe, prilike i količine konzumiranog alkohola, navodi se na sajtu Američkog centra za zavisnost.

Pored obrade jetre, oko dva do pet odsto alkohola se eliminiše znojem, dahom i urinom.

Faktori koji mogu uticati na brzinu razlaganja alkohola uključuju:

  • starost
  • težina
  • pol
  • metabolizam
  • koliko hrane je osoba pojela
  • vrsta i jačina alkohola
  • da li je osoba uzimala neke lekove
alkohol i zdravlje srca shutterstock_1259231125.jpg
Sa prestankom uzimanja alkohola smanjuje se rizik od kardiovaskularnih bolesti Foto: Shutterstock

Koliko je vremena potrebno da nestanu efekti alkohola?

Vaše telo metaboliše alkohol konstantnom brzinom, oko jednog pića na sat. Međutim, ovo može donekle varirati u zavisnosti od vrste alkohola koju pijete, vašeg fizičkog zdravlja ili genetske predispozicije.

Koncentracija alkohola u krvi se odnosi na količinu alkohola u vašoj krvi u odnosu na količinu vode u vašoj krvi. Pojedini testovi mogu otkriti alkohol u telu čak i nakon 24 sata od uzimanja, piše magazin Healthline.

Priredila. O.M.