Alkohol i lekovi su pogubna kombinacija, a posledice po zdravlje katastrofalne: Od aritmije i krvarenja u želucu do infarkta i šloga
Ako pijete lekove, ma koliko da vas trenutak ili situacija ponesu, nemojte se voditi onom: „Ma šta može da mi bude od jedne čašice“. Može, jer alkohol ume da pojača, smanji, produži ili skrati dejstvo lekova i da pogubno utiče na zdravlje, a posledice su katastrofalne - od aritmije i krvarenja u želucu do infarkta i šloga.
Konzumacija alkohola predstavlja veliki zdravstveni problem u celom svetu, pa i kod nas. Osim što direktno oštećuje mnoge organe i tkiva, alkohol u slučaju određene bolesti pogoršava postojeće stanje tako što menja metabolizam većini lekova.
– Spisak lekova čija se aktivnost pod uticajem alkohola menja je dugačak, pa je opšte pravilo da lekovi i alkohol ne idu zajedno. Alkohol može da promeni dejstvo lekova i biljnih preparata, odnosno da ga pojača, umanji, produži ili skrati, zbog čega može da dođe do raznih neželjenih dejstava – objašnjava dr Ivan Đurđević, lekar opšte prakse.
I lekovi i alkohol metabolišu se preko jetre i bubrega
To se dešava zato što se lekovi metabolišu i eliminišu uglavnom preko jetre i bubrega, baš kao i alkohol, tako da njihovo zajedničko konzumiranje može da dodatno optereti i ošteti vitalne organe.
– To je kao da u već punu čašu dolijete još vode, čaša će se prepuniti i preliti. Isto je i sa centralnim nervnim sistemom, s tim što tad lekovi izazivaju ozbiljne promene ponašanja – kaže naš sagovornik.
Za srce i pritisak
Ovi lekovi se najčešće piju kod nas, a u kombinaciji s alkoholom njihovo dejstvo se menja, pa se javljaju ubrzan rad srca, aritmija, nagle promene pritiska, bolovi u grudima se pogoršavaju i pojačavaju, a rizik od mogućnosti razvoja infarkta ili šloga raste.
Za bolove i temperaturu
Lekovi za obaranje temperature i za bolove (acetil-salicilna kiselina, paracetamol, ibuprofen, diklofenak i sl.) u sadejstvu s alkoholom povećavaju verovatnoću za razvoj krvarenja u želucu, kao i rizik od infarkta i šloga.
Za razređivanje krvi
Alkohol pojačava dejstvo lekova za razređivanje krvi, što je veoma opasno jer, kad se krv previše razredi, veća je opasnost od razvoja unutrašnjeg krvarenja.
Za snižavanje šećera
Osobe sa dijabetesom morale bi biti posebno oprezne prilikom konzumiranja alkohola jer on može da snizi nivo šećera u krvi, i to ne samo u trenutku konzumiranja ili neposredno nakon toga već i nakon 24 sata. Osnovna funkcija oralnih antidijabetika je sniženje nivoa šećera u krvi, što u kombinaciji s alkoholom može izazvati ozbiljna neželjena dejstva.
Za smirenje
Psihijatrijski lekovi iz roda benzodijazepina u dodiru s alkoholom ne izazivaju samo opijenost i pospanost već mogu da prouzrokuju i sumanuto, psihotično ponašanje, prestanak disanja, komu, pa i smrt. Kombinacija alkohola i antiepileptika je posebno opasna jer se smanjuje dejstvo lekova za epilepsiju i povećava učestalost epi-napada.
Nažalost, upozoravaju stručnjaci, sve više mladih osoba pije lekove za smirenje, a mnogi od njih to rade mimo lekarskih recepata, uz mešanje sa alkoholom.
Antibiotici
Antibiotici su jaki lekovi koji se bore protiv bakterijskih reakcija, a alkohol može smanjiti njihovu aktivnost. Ako pijete alkohol tokom terapije antibiotikom, posledice mogu biti mučnina, pospanost, vrtoglavica, nedostatak koncentracije i digestivne tegobe. Međutim, kombinovanje ove dve supstance može prouzrokovati i ozbiljnije probleme – crvenilo i osip na koži, glavobolju i ubrzavanje srčanog ritma.
Antihistaminici
Opasna je i kombinacija lekova za alergije i alkohola jer pojačava njihovo dejstvo i oni jače utiču na nervni sistem, pa postajemo pospani, vrti nam se u glavi, konfuzni smo i nemamo koordinaciju pokreta.
Alkohol takođe može da stupi u interakciju sa mnogim drugim lekovima koji se izdaju na recept i bez recepta. Radi vaše bezbednosti, pitajte svog lekara ili farmaceuta o potencijalnim interakcijama svaki put kada počnete da uzimate novi lek. A ako vidite upozorenje na pakovanju, shvatite to ozbiljno.
Alkohol izaziva 7 vrsta raka i 200 bolesti: U ovom tekstu otkrijte da li je vreme da potražite stručnu pomoć zbog konzumacije alkohola
Violeta Nedeljković
Šta je fleksitarijanska dijeta? Značajna je u prevenciji dijabetesa, bolesti srca, malignih oboljenja