Slušaj vest

Razgovarali smo sa dr Olgom Ličinom, kliničkim nutricionistom o tome u kojim slučajevima holesterol ipak daje neke znake i kako bi osobe sa predispozicijama za povišeni holesterol trebalo da se hrane.

- Povišene vrednosti lošeg holesterola (LDL) u krvi obično ne izazivaju jasne simptome, posebno u početnim fazama. Zbog toga se često naziva "tihim problemom” jer osoba obično ne može sama da zaključi da ima ovaj problem samo na osnovu simptoma.

Međutim, dugoročno visok nivo LDL holesterola može doprineti razvoju ateroskleroze (nakupljanje masnih naslaga na zidovima arterija).

- To može izazvati određene simptome ili zdravstvene probleme, kao što su: bol u grudima, umor, hladne noge ili bolovi u nogama i jedan od najočiglednijih simptoma žute naslage na koži ili oko očiju (ksantelazme). To su masne naslage koje mogu ukazivati na visoke vrednosti holesterola. Međutim, većina ljudi neće osetiti nikakve simptome dok se ne razviju ozbiljne komplikacije poput srčanog udara ili moždanog udara. Najpouzdaniji način da se utvrdi nivo holesterola je laboratorijska analiza krvi.

holesterol-shutterstock-2239662027.jpg
Dugoročno visok nivo LDL holesterola može doprineti razvoju ateroskleroze Foto: Shutterstock

Pravilnom ishranom LDL holesterol se može smanjiti za 10-15%

Povišene vrednosti holesterola u krvi rezultat su kombinacije načina ishrane, genetskih faktora i drugih životnih navika.

- Zasićene i trans masti, prosti šećeri i nedostatak vlakana značajno povećavaju LDL. Pravilnom ishranom LDL se može smanjiti za 10 do 15 odsto. Sa druge strane, nasledni poremećaji poput porodične hiperlipidemije mogu dovesti do izrazito visokog holesterola, bez obzira na ishranu. Ishrana i način života imaju veći uticaj kod većine ljudi, dok genetika dominira kod manjeg broja osoba s predispozicijom.

Prevencija povišenog holesterola zahteva zdrav način života. Na prvom mesru je promena navika u ishrani.

- Važno je da smanjite unos zasićenih masti, koje se nalaze u masnom crvenom mesu i punomasnim mlečnim proizvodima, kao i trans masti, koje su prisutne u industrijskim proizvodima. Bazirajte ishranu na voću, povrću i mahunarkama kako biste unosili dovoljno vlakana koji dokazano pomažu u snižavanju holesterola. Dobri izvori vlakana su i integralne žitarice. Izvori masnoća treba da budu biljni poput onih iz maslinovog ulja, orašastih plodova i ribe bogate omega-3 kiselinama.

Fizička aktivnost i prestanak pušenja su veoma važni

Takođe, održavanje zdrave telesne težine ima veliki uticaj na holesterol, jer gubitak viška kilograma može značajno smanjiti LDL (loš) i povećati HDL (dobar) holesterol.

- Redovno fizičko vežbanje, oko 30 minuta dnevno, ne samo da poboljšava nivo holesterola, već pomaže i u održavanju telesne mase. Prestanak pušenja je ključno jer pušenje snižava HDL holesterol i oštećuje krvne sudove, što može doprineti nastanku ateroskleroze.

Takođe, alkohol je još jedna loša navika koja između ostalog utiče i na holesterol.

- Dugoročna prekomerna konzumacija alkohola može oštetiti jetru, što utiče na njenu sposobnost da pravilno metabolizuje lipide, uključujući holesterol. Redovni medicinski pregledi, naročito ako postoji porodična istorija povišenog holesterola, takođe su od velike važnosti.

aktivnosti za zdravlje srca shutterstock_2103200051.jpg
Važno je da jedete zdrave nasti, voće povrće i integralne žitarice Foto: Shutterstock

Unosite zdave masti, vlakna, integralne žitarice

Da bismo održali zdrave nivoe holesterola, ključno je fokusirati se na ishranu bogatu zdravim namirnicama, dok treba izbegavati one koje mogu povećati nivo "lošeg" holesterola.

- Prvi na listi su kao što je već rečeno voće i povrće zbog bogatstva vlaknima, ali i antioksidansima koji pomažu u smanjenju LDL holesterola. Preporučuju se jabuke, kruške, bobičasto voće, brokoli i spanać Integralne žitarice isto sadrže vlakna koja smanjuju LDL. Ovsena kaša, integralni hleb, integralni pirinač i kinoa su odličan izbor. Zdrave masnoće iz maslinovog ulja, avokada, orašastih plodova i semenki, ali i riba bogata omega-3 masnim kiselinama. Omega-3 smanjuje trigliceride i povećava HDL. Losos, sardine i skuša su odlični izvori.

Stres može pogoršati nivo lipida u krvi

Sa druge strane hrana koja je bogata zasićenim mastima povećava LDL holesterol i doprinosi aterosklerozi.

- Trebalo bi izbegavati masno crveno meso, punomasne mlečne proizvode i prerađene mesne proizvode. Trans masti su veoma štetne za holesterol i zdravlje srca. Prerađeni proizvodi, brza hrana i margarin. Rafinisani ugljeni hidrati povećavaju trigliceride i mogu povisiti LDL. Tu spadaju beli hleb, slatkiši i slatki napici. Stres takođe može pogoršati nivo lipida u krvi, zato se trudite da ga izbegnete ili nađite hobi koji će Vam pomoći da ga smanjite. 

Kako smanjiti nivo holesterola? Endokrinolog otkriva 10 ključnih koraka.

Olivera Marković

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.