Najčešći očni problemi tokom zime: Dr Babović savetuje kako da sprečimo pojavu suvoće, infekcija i zaštitimo vid
Problem suvog oka i crvenila se javlja tokom zimskih meseci usled smanjene vlažnosti vazduha u prostorijama u kojima boravimo i prouzrokovano je grejanjem jer tada površni, zaštitni sloj suza brže isparava. Sličan proces se dešava kada boravimo napolju, usled izloženosti vetru, tako što vazdušna struja isušuje zaštini suzni sloj.
O ovom problemu i načinima na koje možemo pomoći sebi, razgovarali smo sa dr Sinišom Babovićem, specijalistom oftalmologije i upravnikom Klinike za očne bolesti Univerzitetskog Kliničkog centra Vojvodine.
- Upotreba veštačkih suza bez konzervansa, nošenje zaštitnih ili sunčanih naočara kada se nalazimo napolju, korišćenje ovlaživača vazduha za prostorije u kojima boravimo, kao i redovni unos vode su neki od načina na koje možemo sebi, a i našim očima da pomognemo - kaže dr Babović.
Posebno osetljive na problem suvog oka tokom zime su osobe koje nose kontaktna sočiva.
- Sočiva smanjuju sposobnog prirodnog suznog filma (sloja) da zaštiti i hidrira oko. Primenjivi su isti opšti principi te se savetuje češća upotreba veštačkih suza, kombinovanje nošenja sočiva sa naočarima i vlaženje vazduha u prostorijama.
Dugotrajne tegobe koje se ne povlače uprkos primenjenim savetima mogu ukazivati na ozbiljnija stanja.
- Nepravovremeno lečene suve oči mogu dovesti do infekcija oka kao i ožiljavanja nastalog usled oštećenja površnih slojeva oka, te sledstvenog pada vida. Ukoliko se tegobe održavaju, neophodno je javiti se lekaru.
Korišćenje veštačkih suza olakšava tegobe
Problemi sa očima zimi takođe mogu obuhvatiti povećanu osetljivost na svetlost od snega koji reflektuje sunčevu svetlost kao i povećan rizik od razvoja infekcija oka (kao što je konjunktivitis) zbog suve, ispucale kože oko očiju.
- Hladan vazduh, suva toplota u prostorijama i vetar mogu pogoršati simptome, te dovesti do veće iritacije, suvoće ili nelagodnosti. Da bi se to izbeglo, važno je često prati ruke, izbegavati dodirivanje očiju i održavati kožu oko očiju hidriranom, kako bi se sprečila iritacija. Ono što takođe može pomoći je upotreba veštačkih suza, izbegavanje dužeg boravka u hladnim i vetrovitim vremenskim uslovima i nošenje sunčanih naočara da bi se oči zaštitile od odsjaja sunčeve svetlosti - objašnjava naš sagovornik.
Veća je učestalost konjunktivitisa
Tokom zime može doći do pogoršanja hroničnih bolesti oka izazvanim hladnim, suvim vazduhom i grejanjem.
- Kod osoba koje imaju problem suvog oka, suvoća u vazduhu može dovesti do veće iritacije i zamućenog vida. Blefaritis (zapaljenje kapaka) može da se pogorša, uzrokujući crvene, iritirane rubove očnih kapak. Veća je učestalost konjunktivitisa jer se mikroorganizmi lakše prenose tokom boravka u zatvorenom prostoru. Stanja poput uveitisa (zapaljenja unutrašnjih ovojnica oka) i makularne degeneracije (staračko propadanje žute mrlje) takođe se mogu pogoršati zimi, promenama temperature i jakim odsjajima sunčeve svetlosti o bele površine pod snegom, koje utiču na oči. Da bi se sprečila pogoršanja hroničnih bolesti, važno je redovno koristiti terapiju propisanu od strane lekara i zaštititi oči od nepovoljnih klimatskih uslova.
Olivera Marković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Oči su ogledalo zdravlja. Zato je važno pratiti sve promene na njima i javiti se oftalmologu ukoliko primeite neku od ovih 5 promena.
7 namirnica koje mogu da izazovu glavobolju: Nutricionsta otkriva kako da utvrdite šta vam zaista smeta