Zamagljen i nefokusiran vid je čest problem i obično nije nešto o čemu treba da brinete. Može biti samo znak da morate da promenite naočare ili sočiva, ali može i da signalizira na ozbiljne probleme.

Morate nositi naočare ili promeniti njihovu snagu

Kratkovidost, dalekovidost i astigmatizam su refrakcione greške i najčešći su uzrok zamagljenog vida. Nastaju kada zakrivljenost oka ometa svetlost koja se fokusira direktno na mrežnjaču, koja obrađuje svetlosne zrake u signale koje mozak može da pročita.

Ova vrsta problema se naziva refrakciona greška oka i najlakše se ispravlja. U većini slučajeva, potreban vam je recept od optometrista ili oftalmologa za naočare ili kontaktna sočiva, dok laserska hirurgija može trajno promeniti oblik rožnjače da bi ispravila problem kod nekih ljudi.

Konjunktivitis

Konjunktivitis obično izazivaju adenovirusi i takođe ne spada u grupu velikih problema. Mesta na kojima cirkuliše veliki broj ljudi, kao što su škole, idealna su za njegov razvoj.

- Zbog toga što čestice virusa mogu da ostanu žive na površinama oko dve nedelje - kaže dr Kim Le, oftalmolog.

Konjunktivitis obično nestaje za jednu do dve nedelje bez lečenja, ali ako imate teške simptome, razgovarajte sa svojim lekarom o antivirusnim lekovima.

- U međuvremenu, probajte hladne obloge za ublažavanje svraba, tople za smanjenje otoka ili kapi za oči bez recepta za pomoć pri iritaciji - savetuje dr Le.

shutterstock-1786634513.jpg
Shutterstock 

Infekcije oka

Ne morate da nosite kontaktna sočiva da biste dobili infekcije oka koje oštećuju rožnjaču. Herpes keratitis je infekcija u oku koju možete dobiti ako dodirnete herpes na usnama, a zatim dodirnete oči.

Katarakta

Katarakta je jedan od nekoliko problema sa očima koji dolaze sa starenjem. Otprilike polovina svih Amerikanaca razvila je kataraktu do 75. godine. Tada sočivo na prednjem delu oka postaje zamućeno i blokira svetlost koja pokušava da stigne do mrežnjače.

Katarakti obično treba vremena da se razvije i ne izaziva bol ili druge simptome. Neki ostaju mali i stvaraju malo problema. Oni koji rastu i ometaju vid često se leče operacijom kako bi se uklonilo oštećeno sočivo i zamenilo prozirnim plastičnim.

Glaukom

Glaukom je čest kod starijih ljudi i uzrokovan je dodatnim pritiskom u oku koji oštećuje optički nerv. Kao i katarakta, glaukom se obično razvija sporo.

- Pacijenti sa glaukomom to čak i ne znaju jer se gubitak vida dešava decenijama, sporim tempom - kaže dr Le za Health.

- Zaista ne postoji način da se posumnja u to osim redovnim pregledima očiju - zaključuje on.

stockphotodrawingofaneyeanatomy724046797.jpg
Shutterstock 

Potres mozga

- Potres mozga može dovesti do zamagljenog vida, zajedno sa mnogim drugim vizuelnim promenama, kao što su dvostruki vid, teškoće brzog pomeranja pogleda sa jedne tačke na drugu, problema sa fokusiranjem i gubitak binokularnog vida (usklađivanje očiju) - kaže dr. Le.

Očne migrene

- Očne migrene su obično uzrokovane grčevima krvnih sudova u delu mozga koji je odgovoran za obradu vida - kaže za Health oftalmolog sa Medicinskog fakulteta Jejla.

- Simptomi uključuju trepćuće svetla, slepe tačke i uočene šare često sa puno nazubljenih ivica i uglova - objašnjava on. Mogu se javiti sa ili bez glavobolje i obično će trajati manje od sat vremena, ali u 20% slučajeva može trajati duže.

Visok krvni pritisak

Verovatno znate da visok krvni pritisak izaziva razvoj mnogih srčanih oboljenja i da je jedan od razloga za srčani udar. Ali ono što možda ne znate je da visok krvni pritisak takođe može izazvati zamagljen vid začepljenjem ili začepljenjem vene u oku.

Simptomi ovog stanja su bezbolni, a dobro je to što se lako leči i mnogim pacijentima postepeno vraćaju vid.

Dijabetes

Ako imate (ne)dijagnostikovan dijabetes, posebno ako se ne kontroliše, postoji rizik od dijabetičke retinopatije. To je stanje u kojem oštećeni krvni sudovi propuštaju ili kada dodatni krvni sudovi rastu u zadnjem delu oka i počinju da krvare.

Redovna kontrola šećera u krvi može sprečiti ovo stanje, posebno ako vam je dijagnostikovan dijabetes.

1007-shutter.jpg
Shutterstock 

Degeneracija makule povezana sa uzrastom

Kako starite, a posebno nakon 60. godine, postoji veći rizik od oštećenja makule, područja blizu centra mrežnjače koje nam omogućava da vidimo detalje i objekte direktno ispred nas.

Starostna makularna degeneracija, ili AMD, rezultira gubitkom centralnog vida, što svakodnevne aktivnosti poput vožnje i čitanja može učiniti izazovnim. Možete smanjiti rizik od AMD-a tako što ćete vežbati, ne pušiti i jesti puno zelenog lisnatog povrća i ribe.

Prenela: N.R.

Izvor: Miss7zdrava/Zdravlje.Kurir.rs