Tijana Ranković, sertifikovani pre i postnatalni trener (Certified Pre&Postnatal Coach) sa međunarodnom licencom za rad sa trudnicama i porodiljama, podelila je za Zdravlje Kurir pet najboljih vežbi i za postporođajni period, i nekoliko korisnih saveta. 

- Trebalo bi primenjivati kardio vežbe u kombinaciji sa vežbama snage, a sve u konsultaciji sa odabranim ginekologom, fizioterapeutom i trenerom koji su obučeni za rad sa trudnicama i porodiljama. Preporučuju se kratke šetnje već u prvih šest nedelja nakon porođaja, kao i vežbe aktivacije mišića trupa i karličnog dna, a nakon šest nedelje uključuje se i trening snage - objašnjava naša sagovornica. 

hodanje shutterstock_1908735292.jpg
Trebalo bi primenjivati kardio vežbe u kombinaciji sa vežbama snage Foto: Shutterstock

Važan je individualni pristup 

Na početku trenažnog procesa radi se testiranje i na osnovu toga se pravi individualni plan i program za određenu porodilju.

- Mnogo je faktora koji utiču na sam početak treniranja u periodu posle porođaja: da li je porođaj bio vaginalni ili carski rez, koji porođaj je po redu, da li je bilo nekih komplikacija, previše krvarenja, pa i anemije, da li je u pitanju blizanačka trudnoća, kako se odvijala sama trudnoća, da li je bilo epiziotomije, kako je srasla rana (epiziotomija, carski rez), da li je trudnica bila aktivna ili ne u periodu ne samo trudnoće, već i pre toga... Kada se uzme anamneza i obavi početno testiranje, onda se usklađuje odnos treninga snage i kardio treninga - objašnjava trener

Naša sagovornica ističe da se sve vreme prati tok vežbanja i ukoliko postoje neke indikacije da trenutno data fizička aktivnost loše utiče, dolazi do usklađivanja vežbi prema trenutnom stanju porodilje.

Podelila je i korak po korak, kako uraditi pet efikasnih vežbi, koje možete praktikovati i kod kuće. Vežbe uvek radite nakon konsultacije sa vašim ginekologom, lekarom, trenerom ili fizioterapeutom. 

Tijana Rankovic Vezba 1 foto privatna arhiva.jpg
Udahnite na nos četiri sekunde i izdahnite 6 do 8 sekundi na usta, na forsirano slovo S Foto: Privatna Arhiva

Vezba 1

Početni položaj je na leđima, kolena su savijena, lopta je između kolena, ruke postavljene na rebra sa obe strane.

Udahnite na nos četiri sekunde i izdahnite 6 do 8 sekundi na usta, na forsirano slovo S prilikom cega se aktiviraju prvo mišići unutrašnje strane butina stiskajući loptu, a zatim donji deo stomaka.

Tijana Rankovic Vezba 2 foto privatna arhiva.jpg
Udahnite na nos, prilikom izdaha se noga podiže i spušta. Foto: Privatna Arhiva

Vezba 2

Početni položaj je na leđima, kolena su savijena.

Udahnite na nos, prilikom izdaha se noga podiže i spušta. Obe noge se rade naizmenično uz isti broj ponavljanja.

Tijana Rankovic Vezba 3  foto privatna arhiva.jpg
U ovoj vežbi stopalo je zategnuto prema glavi, dok je ruka dlanom okrenuta prema telu. Foto: Privatna Arhiva

Vezba 3

Početni položaj je četvornonožni, a zatim se kroz izdah pomera suprotna ruka i noga pri čemu se aktiviraju mišići trupa.

Stopalo je zategnuto prema glavi, dok je ruka dlanom okrenuta prema telu. Glava je u produžetku kičme, tako da nema savijanja vrata.

Tijana Rankovic Vezba 4 foto privatna arhiva.jpg
Kroz izdah podiže noga, a suprotna ruka je odguruje Foto: Privatna Arhiva

Vezba 4

Početni položaj je na leđima i onda se kroz izdah podiže noga, a suprotna ruka je odguruje. Izdah takođe moze da bude na forsirani slovo S radi jače aktivacije mišića trupa.

Tijana Rankovic Vezba 5 foto privatna arhiva.jpg
Vežba može da se primenjuje i sa obe noge opružene u kasnijoj rehabilitaciji nakon porođaja Foto: Privatna Arhiva

Vezba 5

Početni položaj je ležeći na boku, a kroz izdah se podižemo na lakat, gornjom rukom pritiskajući loptu. Vežba može da se primenjuje i sa obe noge opružene u kasnijoj rehabilitaciji nakon porođaja.

- Važno je napomenuti da vežbe mogu da se izvode u različitim položajima lezeći, klečeći, stajaći, sedeći, četvoronožno u zavisnosti od samog uvodnog testiranja - ističe naša sagovornica. 

Oporavak nakon porođaja

- Veoma je važno da se radi na tretiranju ožiljaka nakon carskog reza i ožiljka od epiziotomije (hirurški rez koji se pravi tokom prirodnog porošaja kako bi se proširio vaginalni otvor i olakšao izlazak bebe) kako bi rehabilitacija bila potpuna. Zato se na početku osim raznih testiranja dijastaze, mišića karličnog dna, mobilnosti, snage, koristi i testiranje samog ožiljka.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Trudnoća nije razlog da se odreknete fizičke aktivnosti: Ginekolog otkriva kako i koliko vežbati, a šta izbegavati