Slušaj vest

Kristina Vesić iz sela Stubline kod Obrenovca prevremeno je došla na svet 1989. godine i tada je rođena sa ozbiljnim oštećenjem jetre. U prvoj godini života posećivala je brojne stručnjake, išla na lečenja i nakon mnogih terapija doktori su rekli njenoj majci da je izlečena.

Sve je bilo u redu do 2023, kada joj se prvi put pojavljuju znaci na telu koji su alarmirali da nešto nije u redu. Naime, tegobe su postajale sve učestalije, uticale su na njenu svakodnevicu, a lekari nikako nisu nalazili uzrok takvog stanja. U martu 2025, posle učinjenih specijalističkih pregeda u Kliničkom centru Srbije, ustanovljena je dijagnoza ciroze jetre (K74.6 Cirrohosis hepatis alia et non specificata). I tada kreće Kristinina najvažnije borba - za život.

Lekari i dalje ne znaju kako je došlo do ovog oboljenja

- Simtomi su: jako niska krvna slika, otečen stomak, cele noge sa gležnjevima, obrazi, kapci. Prestanak menstrualnog ciklusa, zategnuta koža koja se presijava, ponekad prebojena kao bronza, žute beonjače, nesanica, povraćanje. Mogu se javiti sitne ranice po koži, kod mene se razvila rozacea na licu (hronično oboljenje kože). Bol u gornjem delu stomaka, visoko. Nisu svi odmah bili izraženi, vremenom su se pokazivali i dalje se pokazuju, a neki pojačavaju - kaže nam Kristina.

Kako ističe, doktori još uvek ne mogu tačno da utvrde o kakvom autoimunom oboljenju je reč koje je dovelo do velikog oštećenja jetre, zbog čega je neophodna transplantacija.

Slanjem 1811 na 3030 ili uplatom novca na račune, koji su istaknuti na slici ispod, možete umnogome promeniti Kristininu sudbinu i vratiti joj osmeh na lice.

- Smatra se da je imunološko oboljenje, ali testovi nisu utvrdili koje. Uzima se u obzir to što sam prevremeno rođena sa oštećenjem na jetri koje je izlečeno još kad sam bila beba, bar su tako rekli lekari koji su me lečili od 1989. do 1990. I sve je bilo u redu do momenta kada mi nalaze cirozu jetre - drugačiju i nesprcifičnu ( Cirrohosis hepatis alia et non specificata).

Važno

Kako bi se poboljšalo Kristinino zdravstveno stanje potrebno je obezbediti oko 250.000 evra, jer transplantaciju mora da radi u inostranstvu. Sredstva su potrebna za zahtevnu operaciju, lekove, potrošni medicinski materijal, specijalističke i kontrolne preglede, rehabilitacije, prevod medicinske dokumentacije, laboratorijske analize, kao i putne troškove i troškove smeštaja u toku lečenja.

 Njena svakodnevnica je borba i trud da uspe da prikupi novac

- Transpantacija se može uraditi kod nas u državi u KCS. Postoji lista čekanja i ide po prioritetu i kompatibilnosti i vrši se sa mrtvog donora. Kod nas ne postoji operacija sa živog donora ( da neko donira deo svoje jetre). Takve operacije se rade u inostranstvu. Zato sam pokrenula fondaciju "Budi human" - objašnjava Kristina i dodaje:

- Za transplantaciju mora postojati priprema koja podrazumeva preglede mnogo specijalista da bi se utvrdila anatomija i funkcija ostalih organa kao što su: ultrazvukovi, magnetne rezonance, kardiolog, oftamolog, neurolog, psihijatar, pulmolog. Razne analize poput: testa opterećenja srca, testa disanja (spirometrija), pregled debelog creva (kolonoskopija), pregled jednjaka, želudca (gastroskopija).

Vrlo je disciplinovana i čini sve kako joj se stanje ne bi dodatno pogoršalo, ali je svesna da je životno ugrožena, te je preusmerila svu snagu na prikupljanje novca, jer joj je što hitnije potrebna transplantacija.

- Svakodnevno se trudim da se oslobodim tečnosti i otoka uz pomoć lekova i odgovarajućom hranom. Od fizičkih aktivnosti šetnja, blage vežbe. Trenutno sam i na bolovanju, ne radim, odmaram, za sad je to-to, dok ne dobijem organ - zaključila je Kristina za "Stil".

Kristina Vesić - budi human.jpg
Samo zajedničkim snagama možemo da pomognemo našoj Kristini Foto: Printscreen

Izvor: Stil.Kurir.rs/zdravlje.Kurir.rs

Novu jetru u Srbiji čeka 80 ljudi, a živi donori možemo da budemo svi: Hirurg otkriva sve o ovoj vrsti transplantacije