Sa produžavanjem životnog veka stanovništava siromašnijih zemalja, broj novoobolelih od raka prostate će se više nego udvostručiti. U novom izveštaju objavljenom u uglednom časopisu Lanset navodi se da će broj novih slučajeva na godišnjem nivou porasti sa 1,4 miliona, koliko je zabeleženo 2020. godine, na 2,9 miliona do 2040. godine.

Na osnovu studije o demografskim promenama, istraživači kažu da je porast povezan sa produženjem životnog doba i promenama u starosnoj piramidi širom sveta.

Rak prostate je najrašireniji oblik kancera među muškarcima i čini oko 15 odsto svih slučajeva raka kod jačeg pola. Najčešće se javlja kod starijih od 50 godina, a sa starošću raste i šansa od oboljevanja.

Kako se dužina života bude produžavala u zemljama u razvoju, broj slučajeva kancera prostate takođe će rasti.

prostata-shutterstock-1626458536.jpg
Shutterstock 

Stručnjaci takođe naglašavaju da se na ovakav trend ne može uticati promenama u javnim zdravstvenim politikama, kao što je to bio slučaj sa rakom pluća i merama protiv pušenja.

Nasledni faktori kod raka prostate imaju mnogo manje uticaja nego, primera radi, pušenje u slučaju kancera pluća. Veza raka prostate i gojaznosti postoji, ali i dalje nije poznato da li je direktni uzročnik.

Ono što državne vlasti mogu da učine je da ohrabre kod stanovništva redovne preglede kada ljudi počnu da ulaze u rizične godine, jer se bolest često otkrije prekasno da bi lečenje moglo da ima efekta.

Prenela: O.M.

(izvor: RTS/Zdravlje Kurir)