Lekovi za gojaznost mogu dovesti do problema sa srcem: Nagli gubitak težine i neprilagođene doze uzrok problema
Pacijent iz SAD-a koji je imao 132 kg svrstan je u kategoriju gojaznih, a ovaj faktor je doprineo njegovom razvoju dijabetesa tipa 2 i bio je blisko povezan sa drugim zdravstvenim problemim, nedovoljno aktivnom štitnom žlezdom.
Studija slučaja 62-godišnjeg muškarca iz SAD-a jasno pokazuje zašto je važno pratiti brzi gubitak težine prilikom upotrebe različitih lekova.
Shodno njenogovm problemu, lekar mu je prepisao svakodnevne injekcije insulina, kao i dnevnu dozu leka za zamenu hormona štitne žlezde. Takođe mu je rečeno da uzima nedeljnu dozu leka za dijabetes i mršavljenje.
Tretman je bio toliko efikasan da je njegova težina pala za 39 kg, što je skoro 30 procenata njegove telesne težine, za samo šest meseci.
Ubrzo su se javili problemi sa srcem
Nakon izgubljene kilaže za kratko vreme čovek je hitno otišao u bolnicu zbog simptoma kao što su palpitacije, prekomerno znojenje, zbunjenost, groznica i drhtanje ruku, kako navodi studija slučaja koju je sastavio tim sa Univerziteta Kolorado.
Doze za mnoge lekove prilagođene su težini pacijenta
Dakle, kako je čovek gubio težinu, doza sintetičkog hormona štitne žlezde koju je uzimao se povećala. Na početku je uzimao 1,5 mg po kilogramu telesne mase, dok je na kraju, zbog gubitka težine, nehotice dostigao 2,15 mg po kilogramu.
Pored toga, pacijent je propustio zakazani kontrolni pregled, što je najverovatnije doprinelo ovom propustu u praćenju.
Nagli gubitak težine
Brzi gubitak težine nosi i potencijalne rizike uz sve zdravstvene prednosti, a prethodne studije su pokazale da je važno održavati dobro zdravlje dok pokušavate da skinete kilograme.
Pacijente (i njihove postojeće lekove) treba pažljivo pratiti kako bi se sprečili drugi zdravstveni problemi.
Prenela: N.R.
Izvor: Sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs
Idealan položaj za spavanje koji brine o vašim crevima: Jednostavan trik za bolju probavu