Uobičajeni lek za rak mogao bi da smanji rizik od srčanog udara: Stručnjaci ovo otkriće nazivaju revolucionarnim
Foto: Shutterstock

NOVA STUDIJA pokazuje

Uobičajeni lek za rak mogao bi da smanji rizik od srčanog udara: Stručnjaci ovo otkriće nazivaju revolucionarnim

Vesti -

Šezdeset pacijenata sa srčanim problemima u bolnicama Adenbruk i Rojal Papvort u Kembridžu primalo je lek protiv raka aldesleukin ili placebo tokom osam nedelja kliničkih ispitivanja. Pokazalo se da ovaj uobičajeni lek protiv raka može značajno da smanji rizik od srčanog udara.

Istraživači sa Univerziteta Kembridž otkrili su da niske doze leka za rak bubrega aldesleukina ubrizganog pod kožu značajno smanjuju upalu u arterijama. Poznato je da je takva upala povezana sa povećanim rizikom od srčanih oboljenja i napada.

Šezdeset srčanih pacijenata dobilo je lek

Šezdeset srčanih pacijenata u bolnicama Adenbruk i Rojal Papvort u Kembridžu dobijalo je ovaj lek ili placebo tokom osam nedelja.

Naučnici su rekli da su lekovi smanjili upalu za 7,7 % i za 8,3 % u najzapaljenijim arterijama, što je ekvivalentno uticaju visokih doza statina (lek koji se koristi za snižavanje nivoa holesterola u krvi), povrh tih lekova.

To bi moglo doneti nadu za 100.000 pacijenata sa srčanim udarom godišnje u Velikoj Britaniji koji imaju 10 do 20 % povećan rizik od drugog napada ili moždanog udara.

ovakva vrsta lečenja tj prevencije mogla bi smanjiti razvoj od srčanog ili moždanog udara
ovakva vrsta lečenja tj prevencije mogla bi smanjiti razvoj od srčanog ili moždanog udarafoto: Shutterstock

- Ako se ovi rezultati potvrde u većim istraživanjima, postoji nada da bi aldesleukin (lek koji se koristi za stimulaciju imunološkog sistema i koji ima važnu ulogu u lečenju određenih vrsta raka) mogao postati deo rutinske terapije nakon srčanog udara u roku od pet do deset godina - kaže autor studije, profesor Ziad Mallat, sa Univerziteta Kembridž.

Dr Sonja Babu-Narajan iz Britanske fondacije za srce izjavila je da bi takav tretman „mogao da bude revolucionaran“.

To dolazi nakon što su naučnici sa Univerziteta Kembridž prošlog decembra napravili ogroman korak napred u lečenju širokog spektra inflamatornih bolesti, uključujući giht, srčanu insuficijenciju, kardiomiopatiju i atrijalnu fibrilaciju. Oni predlažu upotrebu leka protiv raka za prevazilaženje upale koja je, kako kažu, u korenu mnogih od ovih bolesti.

Prenela: N.R.

Izvor: Mirror.co.uk/Zdravlje.Kurir.rs

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track