Zašto je bebama često začepljen nos i kako da im pomognete? Ovo je trenutak kada ipak morate da se javite lekaru
Novorođene bebe većinom dišu na nos, što čini prohodnost nosa izuzetno važnom za njihovo zdravlje i dobrobit. Međutim, bebe često ne znaju kako da dišu kroz usta, što može izazvati poteškoće u uzimanju mleka i kvalitetnom spavanju.
Evo kako da pomognete vašoj bebi i kada bi trebalo da posetite lekara:
Uzroci začepljenog nosa
Kada dođe do začepljenja nosa usled oticanja sluznice, sluz postaje gušća. Ovo često dovodi do disanja kroz usta, što smanjuje zaštitnu funkciju nosa i ometa ventilaciju sinusa. Takvo stanje može uzrokovati infekcije i širenje upala na sinuse, uši i donje disajne puteve.
Najčešći uzroci začepljenja nosa kod dece su virusne i bakterijske infekcije, kao i gastroezofagealni refluks, pri čemu se hrana iz stomaka vraća u grlo i nos.
U prvim mesecima života, naročito kod beba koje često plaču, pritisak u stomaku može izazvati podrigivanje, što može dovesti do izbijanja mleka iz nozdrva. Ovo otežava disanje, a roditelji često primećuju vlažno klokotanje prilikom disanja i povremeno vlažno kašljanje.
Kako da otpušite bebi nos?
Da bi se poboljšala prohodnost nosa, važno je obezbediti hladan i dovoljno vlažan vazduh (oko 50% vlažnosti) u prostoru gde dete boravi.
Ako je dete u dobrom opštem stanju i nema povišenu telesnu temperaturu, preporučuje se redovno izlaganje svežem vazduhu, posebno zimi.
Ključan korak je i čišćenje nosa
Najefikasnije je vlaženje sluznice, razređivanje nakupljene sluzi i njeno uklanjanje aspiratorom (uređaj koji se koristi za uklanjanje sluzi ili drugih tečnosti iz nosa).
Hipertonski rastvori morske soli (2,3%) su bolji od fiziološkog rastvora (0,9% NaCl) jer efikasnije razređuju sluz, smanjuju otok sluznice i imaju antibakterijski efekat.
Čišćenje treba obaviti pre hranjenja kako bi se omogućilo nesmetano disanje. Takođe, korisno je podići uzglavlje kako bi glava bila u višem položaju od ostatka tela.
Kada posetiti lekara?
Najčešće je problem začepljenja nosa dugotrajan i ne prati ga dodatna oboljenja. Međutim, važno je obratiti se pedijatru u sledećim slučajevima ako dođe do:
- povišene telesne temperature
- intenzivnog kašlja
- odbijanja hrane
- plača
U prvim mesecima života, simptomi težih infekcija mogu biti manje očigledni, a povišena temperatura možda neće biti prisutna.
Zbog toga su smirenost, kratak dah, jak kašalj, bledilo ili plač, čak i kada su uzrokovani roditeljskim strahom, validni razlozi za medicinsku procenu.
Prenela: N.R.
Izvor: Adiva.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Osam najopasnijih bakterija otpornih na antibiotike: Na listi i one uobičajene iz creva ili stolice