Male, ali moćne: Smanjuju rizik od šloga, čiste jetru i ublažavaju neuropatski bol
Čili paprike, poreklom iz Centralne i Južne Amerike, nisu samo začin, već i izvor mnogih zdravstvenih koristi. Iako su botanički voće, u kulinarstvu se tretiraju kao povrće. Bogate su fenolnim supstancama koje pomažu u prevenciji bolesti.
Novo istraživanje analiziralo je navike u ishrani više od 50.000 odraslih, fokusirajući se na unos sveže paprike, sosa od bibera i suvih začina.
Rezultati su pokazali da su ljudi koji su jeli ljutu, začinjenu hranu barem jednom nedeljno smanjili rizik od ishemijskog moždanog udara za 13% u poređenju sa onima koji je retko ili nikada nisu konzumirali.
Ishemijski moždani udar nastaje zbog začepljenja arterije koja snabdeva mozak krvlju.
Osobe koje su jele začinjenu hranu tri puta nedeljno smanjili su rizik od začepljenja arterije za skoro 20%, a ovaj efekat je bio izraženiji kod gojaznih osoba.
Magični sastojak je kapsaicin, koji ubrzava metabolizam i pomaže sagorevanju kalorija, što je naročito korisno kod gojaznosti.
Kapsaicin je prirodni sastojak koji se nalazi u čili paprikama (i ostalom ljutim papričicama) i odgovoran je za njihov ljuti ukus. On deluje tako što stimuliše receptore u usnoj šupljini koji prepoznaju bol i toplotu, što izaziva osećaj ljutine.
Takođe, studija iz 2019. godine pokazala je da čak i osobe koje su već doživele moždani udar mogu da imaju koristi od kapsaicina, jer on poboljšava sposobnost gutanja hrane i pića.
Zdravlje srca
Osim toga, ovaj moćni sastojak ljute papričice može blagotvorno da utiče na začepljenost nosa i olakša disanje, što je posebno korisno u hladnijim zimskim mesecima.
Druga studija je potvrdila korist od jedenja paprike kada je u pitanju zdravlje srca. Istraživači su otkrili da oni koji redovno jedu hranu koja sadrži čili imaju 26 posto manje šanse da umru od srčanih bolesti.
Štaviše, prethodna istraživanja poput ovog sugerišu da čili može da smanji upalu, koja može da utiče na krvne sudove oko srca, što inače dovodi do blokada koje izazivaju srčani udar.
Zaštita od demencije
Čili takođe može da ima zaštitni efekat kada je u pitanju demencija. Iako je sprovedena na životinjama, studija ukazuje na obećavajuće prednosti kapsaicina i kod ljudi.
Naime, naučnici sa Univerziteta Južni Kvinslend otkrili su da kapsaicin kod pacova poboljšava kogniciju, pamćenje i smanjuju već formirane proteinske plakove u mozgu tipične za Alchajmer.
Uz to, druga studija je potvrdila da kapsaicin ublažava upalu u mozgu koja je povezana sa kognitivnim padom.
Neuropatski bol
Studije ukazuju na prednosti upotrebe preparata na bazi kapsaicina za smanjenje neuropatskog bola do 50 procenata. Štaviše, redovno uzimanje ovog sastojka, prema studiji, može da poveća toleranciju na bol.
Negativne strane ljutih papričica
Iako kapsaicin ima mnoge prednosti, poput potencijalnih antiinflamatornih i antikancerogenih svojstava, njegovo prekomerno unošenje može da izazove iritaciju sluznice želuca i pogorša simptome gastritisa, čira na želucu ili refluksa kiseline.
Takođe, previše začinjene hrane može negativno da utiče na libido. Studija sprovedena na 373 muškarca pokazala je da su oni koji su konzumirali začinjenu hranu tri puta nedeljno ili više imali smanjen libido i čak 2,5 puta veću verovatnoću za erektilnu disfunkciju u poređenju sa onima koji su je jeli ređe.
Kao i u svemu, ključ je u umerenosti.
Prenela: N.R.
Izvor: Zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Vladimira je mrlja na desnom oku odvela na pregled: "Majka mi je umrla slepa, od nje sam nasledio bolest, ali meni je nova terapija spasila vid"