Muči vas laringitis? Olakšajte bol uz pomoć ovih 10 saveta
Među najčešćim simptomima laringitisa su promuklost, otežano disanje, groznica, umor, bol pri govoru i stalna potreba za čišćenjem grla.
Laringitis je zapaljenje sluzokože grla, odnosno dela traheje gde se nalaze glasne žice. Kada oteknu, zvuci koji izlaze iz usta su za nekoliko tonova viši ili niži, a moguća je promuklost ili gubitak glasa.
Laringitis se može podeliti na akutni i hronični. Akutni je uzrokovan infektivnim faktorima i karakterističan je, prvenstveno, za mlađe starosne grupe.
Hronični laringitis je bolest koja je karakteristična za odraslu populaciju, a uzrokovan je, između ostalog, neinfektivnim iritativnim faktorima i duvanskim dimom kome je izložena cela sluzokoža disajnih puteva tokom pušenja.
Drugi faktori koji bi mogli favorizovati hronične inflamatorne promene u grkljanu su alkohol, hronične infekcije gornjih disajnih puteva, ali i sinusa.
Kako prepoznati laringitis i kako ublažiti simptome?
Među najčešćim simptomima laringitisa su:
- promuklost
- otežano disanje
- povišena telesna temperatura
- umor
- bol pri govoru
- stalna potreba za čišćenjem grla.
Kod dece, akutni laringitis karakteriše kašalj sličan lavežu psa koji se javlja iznenada, najčešće tokom noći, uzrokujući da se dete budi nemirno i kašlje promuklo. Ovu kliničku sliku često prati povišena telesna temperatura i sekret iz nosa.
Ako je u pitanju virusna upala grla, telo će se samo rešiti virusa. Ako je u pitanju bakterijska infekcija, lekar će vam dati antibiotike, ali postoje i mnogi prirodni lekovi koje većina nas već ima u svojim kuhinjama.
Jabukovo sirće
Antibakterijska svojstva jabukovog sirćeta pomažu vam da se rešite infekcije, ali takođe olakšavaju gutanje, zbog čega se smatra jednim od najefikasnijih prirodnih lekova.
Slana voda
Slana voda takođe ima antibakterijska svojstva. Preporučuje se grgoljanje mlakom slanom vodom četiri do pet puta dnevno, vodeći računa da voda uđe što dublje u grlo kako bi so što efikasnije ublažila bol u grlu.
Kurkuma
Dodajte kašičicu kurkume u toplo mleko i pijte ovu smesu dva do tri puta dnevno. To će pomoći u smanjenju bola i upale u grlu.
Med
Od davnina, ova slatka i omiljena namirnica će ublažiti bol u grlu zbog svojih antiinflamatornih svojstava. Trebalo bi da jedete pet do šest kašičica meda svakog dana. Možete ga kombinovati i sa pomenutim jabukovim sirćetom, ali i sa toplim mlekom.
Cimet
Dodajte kašičicu cimeta i tri kašičice meda u tri decilitr vode i ostavite da proključa. Za najbolje rezultate, konzumirajte ovu mešavinu tri puta dnevno. Cimet ima antibakterijska i antiinflamatorna svojstva, što će ubrzati proces zarastanja.
Karanfilić
Kao i cimet, karanfilić takođe ima svojstvo koje će umiriti bolno grlo. Pomešajte četiri kapi ulja karanfilića sa kašičicom meda i uzimajte ovu mešavinu 3 puta dnevno.
Supe i čajevi
Bilo koji topli napitak će vam pomoći u lečenju i ublažavanju laringitisa. Ovo je poznato kao lek još od naših baka, tako da nema greške sa domaćom pilećom supom.
Beli luk
Možda zvuči čudno, ali beli luk takođe pomaže u lečenju laringitisa. Međutim, ako vam se ta ideja ne sviđa toliko, možete napraviti pastu od meda i zgnječenog belog luka i koristiti je za lečenje bolnog grla tri do četiri puta dnevno.
Đumbir
Đumbir može upotrebiti na mnogo načina. Dodajte ga u neki biljni čaj ili napravite čaj samo od đumbira i pomešajte ga sa limunom i medom. Đumbir će pomoći u smanjenju bolova u grlu i ublažavanju simptoma infekcija.
Sirup od crnog luka
Umesto da kupujete sirupe, možete napraviti jedan kod kuće koji je veoma efikasan.
Prokuvajte nekoliko srednje velikih komada oljuštenog crnog luka u vodi (oko 250 ml) i ostavite da se krčkaju na šporetu dok voda u kojoj se crni luk krčka ne postane blago lepljiva.
Zatim u čašu mlake vode dodajte dve do četiri kašike ovog sirupa, jednu kašiku meda i malo limunovog soka. Pijte ovu smesu dva puta dnevno.
Izvor: ordinacija.vecernji.hr/Zdravlje.Kurir.rs