STRES I AMBICIJA NAJČEŠĆI OKIDAČI: I tinejdžerke obolevaju od Hašimota, autoimune bolesti štitaste žlezde
Foto: Shutterstock

ALARMANTNO

STRES I AMBICIJA NAJČEŠĆI OKIDAČI: I tinejdžerke obolevaju od Hašimota, autoimune bolesti štitaste žlezde

Zdravlje -

Svakodnevno preopterećenje, malo odmora, nedovoljno sna i stresne životne situacije čest su uzrok autoimunih bolesti štitne žlezde, koje su u poslednje vreme poprimile epidemijske razmere. Sve češće obolevaju i adolescenti, mnogo više žene, i to najčešće od autoimune bolesti Hašimoto tireoditis koja često prethodi poremećaju funkcije štitaste žlezde.

- Nekada smo Hašimoto tireoditis, često autoimuno oboljenje koje se najčešće javlja kod žena, a koje karakteriše uvećanje žlezde, a usporen rad, otkrivali kod žena posle 35. godine, a danas često i kod studentkinja, čak i srednjoškolki. Razlog za to nije samo povećanje broja okidača bolesti iz spoljašnje sredine, već i činjenica da pacijenti češće rade laboratorijske analize, kojima se Hašimoto slučajno otkriva – kaže prof. dr Vesna Dimitrijević Srećković, endokrinolog u Klinici za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma u KCS i dodaje da je uočeno da najčešće obolevaju preambiciozne osobe, koje na sebe preuzimaju više zadataka nego što mogu da iznesu.

Simptomi se sporo ispoljavaju

Autoimuna bolest Hašimoto tireoditis se kod nekih pacijenta manifestuje kao hipertireoza, koja vremenom prelazi u hipotireozu, dok se kod drugih odmah razvija hipotireoza.

- U oko 90 odsto slučajeva hipotireoza nastaje zbog Hašimoto tireoiditisa. Samo ispoljavanje ovog oboljenja veoma je sporo, često neprimetno, počinje blagim uvećanjem štitaste žlezde koje se obično otkriva slučajno u rutinskom pregledu. Vrlo retko se pacijenti žale na bol ili neku nelagodnost u vratnoj regiji.

Hašimoto, navodi, potvrđuju antitireoidna antitela koja su prisutna kod većine pacijenata.

- Zanimljivo je da funkcija štitaste žlezde može biti uredna u momentu otkrivanja povišenih antitela i postavljanja dijagnoze Hašimoto tireoiditisa, a da se poremećaji mogu ispoljiti tek kasnije.

Leči se posledica – smanjena funkcija štitnjače

Veoma je važno da se Hašimoto otkrije na vreme.

- Hašimoto ne možemo da lečimo, ali posledicu, smanjenu funkciju štitaste žlezde možemo. Pacijentima se daje prirodni hormon kao zamena za onaj koji žlezda ne pravi dovoljno. Kako štitna žlezda propada, povećava se doza leka, dok se ne postigne potrebna doza. Kontrole hormona FT4 i TSH u kasnijem periodu služe nam za dalje praćenje i korigovanje potrebne doze leka.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track