- Na prvom mestu izdvojila bih problem nedovoljnog pristupa dijagnostici za pacijente koji su pred lečenjem, kao i za one koji su u procesu lečenja. Na drugo mesto stavila bih duge liste čekanja i za operacije i za terapije. Zatim, problem je i nedovoljan broj stručnjaka onkologa i stručnog medicinskog osoblja. U bolnicama su nam mali kapaciteti, žene puštaju kući isti dan nakon radikalne mastektomije. I na kraju, pomenula bih i problem nedovoljne obučenosti određenog broja zdravstvenih radnika i manjak empatije u domovima zdravlja - kaže Domina Spasić, koja je i sama imala iskustvo raka dojke.
Ima i dobrih primera
Naša sagovornica ističe, da uz sve teškoće na koje pacijentkinje koje se leče od raka dojke u Srbiji nailaze, ipak postoje i oni svetli primeri.
- Moram da uputim veliku pohvalu za lekare i sestre Dnevne bolnice Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, kao i za zaposlene na odeljenju mamografije.
Surova statistika raka dojke u Srbiji
U našoj zemlji rak dojke vodeći maligni tumor u obolevanju i umiranju žena.
- Ova maligna bolest predstavlja i jedan od vodećih uzroka prevremene smrti kod žena u Srbiji i on je na trećem mestu kao uzrok smrti kod žena od 45. do 64. godine, posle cerebrovaskularnih bolesti i ishemijske bolesti srca. Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, u Srbiji se godišnje registruje 4.368 novoobolelih, a 1.782 žene umru od raka dojke.