Kako izgleda aspiracija jajnih ćelija: Broj koji žena čuje nakon ovog postupka daje nadu u uspeh vantelesne oplodnje
Da bismo razumeli svoj put ka roditeljstvu kroz vantelesnu oplodnju, potrebno je da upoznamo sve faze ovog postupka, a jedan od najvažnijih jeste aspiracija jajnih ćelija.
Kada se prvi put sretnemo s procedurom vantelesne oplodnje, mnogo toga se čini nejasnim i konfuznim – od same procedure do termina koje koriste lekari. Ono što se često pominje kao jedna od glavnih nedoumica jeste aspiracija jajnih ćelija, šta to znači i kako se radi.
Zato o aspiraciji razgovaramo sa Draganom Krstić, predsednicom Udruženja „Šansa za roditeljstvo“, koja je sve to prošla čekajući 18 godina da postane majka.
- Mi koji moramo proći kroz vantelesnu oplodnju na putu do roditeljstva, smatramo aspiraciju važnim postupkom i očekujemo da nam njen rezultat donese olakšanje. Broj koji nakon toga čujemo uliva nadu, daje nam snagu da u danima koji slede budemo raspoloženi. On predstavlja broj dobijenih jajnih ćelija, što dalje može značiti i broj mogućih embriona, a to je i broj naših šansi – kaže Dragana Krstić.
Smatra se da je aspiracija prilično zahtevan deo postupka VTO, iako se izvodi u kratkotrajnoj anesteziji.
- Izvodi se uz pomoć katetera, kroz vaginu, pa nema ni rezova ili hirurške intervencije. Suštinski, aspiracija znači prikupljanje zrelih jajnih ćelija.
Aspiraciji jajnih ćelija prethodi praćenje rasta folikula, u kojima se one mogu nalaziti.
- Do rasta folikula može doći stimulacijom ovulacije ili bez nje. Oba postupka mogu da dovedu do jajne ćelije i da potencijalno vode ka trudnoći, a rade se prema preporuci lekara, koji donosi odluku koji postupak će doneti bolje šanse, u skladu s hormonima žene i opštim stanjem organizma.
Stimulacija jajnika izvodi se pomoću lekova koji pomažu da se proizvede više zrelih i kvalitetnih jajnih ćelija.
- Najčešće počinje u prvim danima menstrualnog krvarenja i traje dok folikuli ne porastu dovoljno da se prema njihovoj veličini može zaključiti kada je vreme za aspiraciju. Naravno, ovde lekar, na osnovu svog stručnog iskustva i pomoću nekih hormona, može da odredi kada je vreme za stop injekciju i aspiraciju. Stimulacija obično traje od 8 do 15 dana, u zavisnosti od potrebe.
Stimulacija ovulacije, pa stop injekcija
Stop injekcija se dobija oko 34 do 36 sati pre same aspiracije i negde nam nagoveštava da smo stigle do samog kraja stimulacije. Uglavnom se daje kada je određeni broj folikula dostigao dovoljnu veličinu i zrelost. Stop injekcija je zapravo humani horionski gona-dotropin (HCG) i on prirodno utiče na razvoj jajnih ćelija, kao i na njihovo oslobađanje kod ovulacije.
Svaka žena ima različit nivo hormona, pa nema pravila niti šablona koji važi za sve.
- Odgovor na stimulaciju, nivo hormona, godine žene, mišljenje lekara – sve su to faktori koji imaju i svoje dodatne parametre. Na osnovu svega toga donosi se odluka kada će se, zapravo, dati stop injekcija i kada će se uraditi aspiracija jajnih ćelija. Za sve žene zajedničko je to da skoro svakodnevno moraju na preglede, davanje krvi, merenje nivoa hormona, UZ preglede i u posete lekaru.
Kada se u priču uključuje muškarac?
Od početka stimulacije do aspiracije muškarac ima zadatak da pruža snažnu podršku svojoj partnerki i da čeka aspiraciju. On daje uzorak sperme na dan aspiracije i nakon nje se spajaju jajne ćelije i spermatozoidi i to nam svima donosi radost i nadu u uspeh.
- Nakon aspiracije dolazi red na embriologa, koji ima divan zadatak, a to je spajanje jajne ćelije i spermatozoida u medijumu.
Postoje dva vida spajanja jajne ćelije i spermatozoida, a odluku o tome koji će biti izbor donosi embriolog, na osnovu izgleda materijala, broja i još nekih faktora.
- One jajne ćelije i spermatozoide koji izgledaju dovoljno zrelo i dobro embriolog stavlja u zajedničku posudicu i u specijalan medijum. Nakon tog spajanja prve vesti saznajemo u roku od 24 sata. Druga mogućnost je ICSI (mikrofertilizacija), a to znači da se u svaku jajnu ćeliju pojedinačno ubacuje po jedan spermatozoid. Najčešće se ovako radi oplodnja kod malog broja jajnih ćelija i spermatozoida ili kada postoji već utvrđen problem sa kvalitetom reproduktivnog materijala.
Kada se probudite nakon aspiracije možete osetiti blagi bol, osećaj pritiska u stomaku ili ošamućenost.
- Često i nema tih pojava, ali važno je napomenuti da one nisu ništa neobično i nakon kraćeg odmaranja možete da idete kući. Najbolje je da obezbedite pratnju posle aspiracije, kako ne biste sami vozili ili nosili stvari. Simptomi koji se mogu javiti u narednih par dana jesu slabiji, umeren bol u predelu abdomena ili vagine, zatvor, oskudno krvarenje, blagi bol u dojkama. Za neke ozbiljnije simptome, poput jakih bolova i mučnine, javite se lekaru.
Dr Mihajlo Farkić o revolucionarnoj intervenciji na srcu: Šta za pacijente znači nova metoda lečenja srčanih zalistaka nedavno urađena u Institutu Dedinje