Pazite se krpelja: Evo kako da ga pravilno skinete sa kože i koji simptomi pokazuju da je zaražen
Ukoliko se spremate za odlazak u prirodu, pored rekvizita za zabavu i hrane veoma je važno da spremite i zaštitu od krpelja. Njihova sezona traje od aprila do septembra, pa je ključno znati šta treba da radite ukoliko se desi ubod, jer iako najčešće prođe bez posledica, može nekada nositi i opasnost od Lajmske bolesti.
Krpelj je sitan parazit koji živi u bujnom zelenilu i visokoj travi, a u prirodi je aktivan od ranog proleća do kasne jeseni. Ujed krpelja koji je zaražen spirohetom borelijom burgdorferi dovodi do Lajmske bolesti.
Krpelji borave na šumovitim područjima i na neobrađenoj vegetaciji, ali i uz polja, u baštama, živim ogradama i slično. Prisutni su od ranog proleća do kasne jeseni, a najaktivniji su u maju i junu. Hrane se krvlju ljudi i mnogih životinja, a ukoliko su zaraženi, prenose uzročnika Lajmske bolesti, navodi se na sajtu Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
Krpelj mora da bude prisutan na koži bar 48 sati da bi došlo do infekcije. Krpelji se uglavnom nalaze na niskoj vegetaciji, do visine od jednog metra, a svojim usnim delom se zakače na životinje i ljude koji tuda prolaze. Sisaju krv dva do sedam dana pre nego što ponovo padnu na vegetaciju. Rizik od infekcije je veći što je boravak krpelja na telu duži. Ubod insekta je bezbolan, a mesto uboda ne boli i ne svrbi, navodi "Batut".
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" u Srbiji se godišnje u proseku prijavi oko 800 obolelih od Lajmske bolesti u svim starosnim kategorijama.
Šta posle ujeda?
Ukoliko je krpelj koji vas je ujeo bio zaražen postoji rizik od javljanja Lajmske bolesti. Simptomi bolesti se mogu javiti i do mesec dana kasnije. Zato je važno da vodite evidenciju o ubodu krpelja i svog lekara obavestite ukoliko je došlo do javljanja simptoma.
Lajmska bolest se, u zavisnosti od stadijuma i težine kliničke slike, leči antibioticima. Terapija se ne započinje odmah nakon ujeda krpelja, već tek ukoliko se u periodu inkubacije (3 do 32 dana) pojave prvi simptomi.
- promena na nervnom sistemu
- otoka na zglobovima
- poremećaja ritma srca, što u nekim slučajevima može da prouzrokuje trajnu invalidnost.
Idealan položaj za spavanje koji brine o vašim crevima: Jednostavan trik za bolju probavu