Da li smete da plivate sa pejsmekjekrom? Evo šta savetuje kardiolog
Život sa pejsmejkerom može da bude kvalitetan i bez velikih ograničenja, ali je ipak važno pridržavati se određenih preporuka kako biste bezbedno uživali u svakodnevnim aktivnostima.
Sa pejsmekjekrom se živi prilično dobro, ističe na Instagramu kardioplog prof. dr Siniša Pavlović, ekspert za primenu pejsmejker terapije. Postoje vrlo mala ograničenja, u koje plivanje ne spada. Ipak, ukoliko imate pejsmejker, važno je da se pridržavate sledećih preporuka:
- Izbegavate ekstremne temperature – i preterano hladna i topla voda ne prijaju pejsmejkeru.
- Budite pažljivi pri skokovima u vodu – izbegavajte skakanje na glavu ili ronjenje kako biste smanjili rizik od fizičkog pritiska na pejsmejker.
- Ako osetite bilo kakvu nelagodnost, vrtoglavicu ili bol, odmah izađite iz vode i potražite pomoć.
Kako na aerodromu?
Ukoliko je septembar vaš omiljeni mesec za letovanje kardiolog prof. dr Siniša Pavlović objašnjava i zašto osobe sa pejsmejkerom ne mogu da prolaze kroz detektore metala i kako da se pripreme za bezbednosne procedure prilikom putovanja avionom.
- Ne preporučuje se da pacijent prolazi kroz zonu gde se vrši pregled da li sa sobom nosi neki metalni predmet, jer u telu već ima jedan takav. Suština je u tome da pacijent treba da ima međunarodno definisanu pejsmejker karticu da na bilo kom aerodromu u svetu može da je pokaže i da lokalni autoriteti koji se bave bezbednošću urade pregled ručno, sa ručnim pretraživačem - navodi prof. dr Pavlović.
Pripremila: Nataša Radosavljević
Formula za siguran život bez glutena: Zašto su opasne "čarobne liste" ovih proizvoda?