Mladi koji vejpuju su lošijeg zdravlja od svojih vršnjaka koji ne koriste električne cigarete i beleže slične performanse kao pušači.

Stručnjaci sa Mančester metropoliten univerziteta kažu da njihovi nalazi pokazuju da je dugoročno korišćenje električnih cigareta štetno i dovodi u pitanje uvreženo mišljenje da je vejpovanje zdravije od pušenja cigareta.

Studija je obuhvatila 60 ljudi u 20-im godinama koji su svi imali normalnu plućnu funkciju.

Trećina su bili nepušači, trećina je koristila elektronske cigarete najmanje dve godine, a trećina su „tradicionalni“ pušači sa takođe dvogodišnjim stažom.

Svako od njih je radio test opterećenja na statičkom biciklu, koji je zlatni standard za fizičke testove, kao i pokazatelj kako se telo prilagođava tokom vežbanja, prateći stanje srca, pluća i mišića sa postepenim povećavanjem opterećenja.

Takođe su im urađeni testovi krvi i ultrazvuk kako bi se pratilo kako im funkcionišu arterije i krvni sudovi. Analize su pokazale da mladi pušači ne mogu da postignu maksimum koji mogu njihovi vršnjaci koji ne nepuše – 186 vati, naspram 226.

Merenje pokazuje maksimalnu količinu fizičkog napora koji osoba može da postigne. Poređenja radi, vejperi su postizali prosek od 182 vata opterećenja.

Prilikom vrhunca vežbanja, vejperi i pušači su u proseku konzumirali manje kiseonika u poređenju sa grupom nepušača – 2,7 odnosno 2,6 litara naspram tri litra po minuti.

Testovi krvi i ultrazvuk otkrili su da krvni sudovi pušača i vejpera ne funkcionišu na nivou nepušača.

Pušači običnih i električnih cigareta ostajalo su češće zadihani, mišići su im se mnogo brže zamarali i zabeležen im je viši nivo mlečne kiseline u mišićima čak i pre nego što bi postizali vrhunac opterećenja.

Prenela: V.N.

Izvor: RTS/Zdravlje.Kurir.rs