Vaše desni mogu otkriti stepen rizika za srčani udar: Ko ima paradontitis šanse za infakt veće su mu za čak 50 %
Obratite pažnju na različite signale koje vam usna šupljina šalje jer je oralno zdravlje ključno za prevenciju bolesti srca. Iako može delovati čudno da su bolesti desni i srca međusobno povezane, naučne studije koje to potvrđuju su brojne i uverljive.
Zato ako želimo da vodimo računa o kardiovaskularnom zdravlju i sprečimo tegobe koje su ozbiljne poput srčanog udara, ne smemo zaboraviti na dobro oralno zdravlje. Čuvajte svoje desni, a tako ćete brinuti o svom srcu.
Da li vam desni krvare?
Glavni znak upozorenja za gingivitis je bolest desni. Ovo zapaljenje desni je jedna od najčešćih parodontalnih patologija, problem izazvan bakterijskom neravnotežom koja ima rešenje, ali ako se ne leči pravilno može da napreduje do parodontitisa.
U ovom slučaju, ova infekcija više ne utiče samo na desni, već utiče i na dublja tkiva koja podržavaju zube.
Parodontitis i srčani udar
Ako je gingivitis prešao u parodontitis, možemo da doživimo gubitak zuba, krvarenje, loš zadah, osetljivost zuba, oštećenje žvakanja... Ali problemi tu ne prestaju.
Prema zajedničkoj studiji koju su sprovela španska kardiološka i parodontološka društva, ljudi koji pate od parodontitisa imaju do 50% veću verovatnoću da će doživeti srčani udar ili anginu pektoris.
Kako je moguće da postoji veza između oralnog zdravlja i srca?
Prema onome što znamo iz najnovijih naučnih studija, postoje dva načina veze između parodontitisa i kardiovaskularnih bolesti.
Prvi način je direktan put, pri čemu bakterije iz naših usta prolaze u krv kroz male rane na desnima i odatle mogu dospeti u bilo koji deo tela.
Drugi put bi bio indirektan, kojim bi samo prisustvo bakterija u ustima bilo dovoljno za aktiviranje imunološkog i inflamatornog odgovora u našem telu.
A ovo stanje opšte upale zauzvrat promoviše stvaranje ateromatoznih plakova (nakupljanje masnoća, holesterola, kalcijuma i drugih supstanci u zidovima arterija) koji ometaju cirkulaciju krvi kroz krvne sudove.
Kako mogu da znam da li imam loše desni?
Na prvi pogled, može biti teško prepoznati gingivitis ili parodontitis, posebno ako nemamo dovoljno iskustva. Međutim, ako primetite sledeće simptome, važno je posetiti stomatologa:
* bol pri žvakanju
* malo krvarenje prilikom pranja zuba ili žvakanja
* bol kada jedete nešto hladno ili toplo
* bsećaj da zubi izgledaju duže nego obično tj. da su se desni povukle
Kako da se brinete o desnima?
Nega desni počinje dobrom dnevnom oralnom higijenom: pranjem zuba kvalitetnom pastom za zube i čišćenjem zuba koncem ili malim četkama.
Pored toga, preporučljivo je da posetite stomatologa kako bi vam zube i desni profesionalno očistio najmanje jednom godišnje.
Moramo eliminisati toksične navike kao što su alkohol i duvan, jer obe supstance podstiču pojavu infekcija i povećavaju iritaciju i upalu desni. Takođe, jednostavna navika poput jedenja jabuke dnevno može vam pomoći da vežbate i ojačate desni.
Prenela: N.R.
Izvor: Elmundo.es/Zdravlje.Kurir.rs
Da li previše soli može da dovede do dijabetesa? Rezultati istraživanja su nedvosmisleni