Kako muzika utiče na krvni pritisak? Kardiolog otkriva šta je najvažnije slušati
Muzika može da ima značajan uticaj na krvni pritisak, a on zavisi od vrste muzike, tempa, i toga kako osoba reaguje na nju.
Muzikoterapija se širom sveta koristi u raznim oblastima medicine, kao pomoć u lečenju stresa, anksioznosti, depresije, kao i kod rehabilitacije nakon moždanog udara ili traume. Kako, pak, muzika utiče na krvni pritisak na Instagramu objašnjava kardiolog dr Svetislav Mališić.
- Način na koji deluje zavisi od toga koja je muzika u pitanju. Ako čovek učiva u nečemu što sluša, to će na njega delovati relaksirajuće. Pritisak će biti normalan, broj otkucaja srca će biti normalan, čovek će se osećati prijatno. Lučiće hormone raspoloženja, dok će muzika koja mu ne prija, naravno, da mu podigne pritisak. To su logične stvari - sugeriše dr Mališić.
Postoje i situacije kada nam muzika koju inače volimo i inače slušamo u nekim trenucima ne prija, dodaje kardiolog.
- To je zato što naš organizam ne funkcioniše na isti način svakoga dana. I onda treba osluškivati puls našeg tela i prilagođavati muziku trenutnom raspoloženju. Dakle, treba slušati svoj organizam, treba slušati svoje telo i priuštiti mu, barem kada je muzika u pitanju, ono kvalitetno što telo voli - zaključuje dr Mališić.
Pripremila: Nataša Lazović
Da li previše soli može da dovede do dijabetesa? Rezultati istraživanja su nedvosmisleni