Kakve veze jetra ima s migrenama i PMS-om, a pluća s tugom? Kineska medicina ima odgovor
U tradicionalnoj kineskoj medicini (TCM), emocije i fizičko zdravlje su blisko povezani.
Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, emocije su sužene na pet osnovnih osećanja, od kojih je svako povezano sa odgovarajućim elementom i organom u telu:
* bes sa jetrom
* strah sa bubrezima
* radost sa srcem
* tuga sa plućima
* briga sa slezinom
Jetra, na primer, obezbeđuje nesmetan protok energije i krvi kroz telo. Takođe reguliše lučenje žuči, čuva krv, a povezana je i sa tetivama, noktima i očima. Razumevajući ove veze, praktičari tradicionalne kineske medicine veruju da poremećaj oka kao što je konjuktivitis može biti rezultat neravnoteže u jetri. Ili, da prekomerni menstrualni protok može biti posledica disfunkcije sposobnosti jetre da skladišti krv.
Sa emocionalne strane, jetra je povezana sa besom, koji kada je van ravnoteže može se izraziti u ekstremima preteranog besa i iritacije ili kao nedostatak osećanja, kao u depresiji ili PTSP-u. Ove neravnoteže mentalnog zdravlja mogu biti i simptomi i/ili uzroci disfunkcije jetre.
Pored emocija, prema ovoj filozofiji, nastanku disbalansa i sposobnosti organizma da se izleči doprinose i drugi elementi, kao što su ishrana, okruženje, način života i nasledni faktori.
Slezina
Slezina igra važnu ulogu u imunološkom sistemu tela i deluje kao krvni filter, uklanja stare krvne ćelije, bakterije i nečistoće iz tela.
Slezina je povezana sa sledećim:
Emocije: Preterani mentalni rad poput brige, zadržavanja ili previše fokusiranja na određenu temu.
Funkcija slezine: varenje hrane i apsorpcija hranljivih materija, pomaže u stvaranju krvi i energije i održava krv u krvnim sudovima; povezan sa mišićima, ustima i usnama; takođe uključeni u razmišljanje, učenje i pamćenje.
Simptomi disbalansa slezine:umor, gubitak apetita, izlučivanje sluzi, probavne smetnje, nadimanje stomaka, labava stolica, dijareja, slabi mišići, blede usne, modrice, pojačan menstrualni protok krvi i drugi poremećaji krvarenja.
Pluća
Pluća unose kiseonik u telo i uklanjaju ugljen-dioksid. Veruje se da je ovaj organ povezan sa tugom.
Emocije: tuga, otuđenost
Funkcija pluća:disanje donosi energiju iz vazduha i pomaže je u distribuciji po telu; pluća rade sa bubrezima da regulišu metabolizam vode; važni su za imuni sistem i otpornost na viruse i bakterije; regulišu znojne žlezde i dlake na telu i obezbeđuju vlagu koži.
Simptomi disbalansa pluća: otežano disanje i plitko disanje, znojenje, umor, kašalj, česte prehlade i gripe, alergije, astma i druga stanja pluća, suva koža, depresija i preterani plač.
Jetra
Varenje i prerada hranljivih materija su primarne funkcije ovog vitalnog organa.
Jetra je povezana sa besom, depresijom i sledećim:
Emocije: ljutnja, frustracija, razdražljivost i gorčina.
Funkcija jetre: uključena u nesmetan protok energije i krvi kroz telo; reguliše lučenje žuči i skladišti krv; povezan je sa tetivama, noktima i očima.
Simptomi disbalansa jetre: nadimanje dojki, menstrualni bol, glavobolja, razdražljivost, neprikladan bes, vrtoglavica, suve, crvene oči i druga stanja oka.
Srce
Srce pumpa krv po celom telu.
U tradicionalnoj kineskoj medicini, ovaj organ je povezan sa radošću, ali neravnoteža radosti se izražava ili kao previše (uzbuđenost ili nemir) ili premalo (depresija).
Emocije: nedostatak entuzijazma i vitalnosti, mentalni nemir, depresija, nesanica i očaj
Rad srca: Reguliše protok krvi i krvne sudove; odgovoran za ujednačen i pravilan puls i utiče na vitalnost i duh; povezan sa jezikom, kožom i arterijama.
Simptomi srčane neravnoteže: nesanica, palpitacije, nepravilan rad srca, prekomerno sanjanje, loše dugoročno pamćenje i psihološki poremećaji.
Bubrezi
Bubrezi uklanjaju otpad i višak tečnosti.
Bubreg je povezan sa strahom, koji se može manifestovati kao hronični strah ili anksioznost kada je Ki van ravnoteže.
Emocije: Strah, slaba snaga volje, nesigurnost, povučenost i izolovanost.
Funkcija bubrega: ključni organi za održavanje života; odgovoran za reprodukciju, rast i razvoj i sazrevanje; učestvuju sa plućima u metabolizmu vode i disanju; povezan sa kostima, zubima, ušima i kosom na glavi.
Simptomi disbalansa bubrega: učestalo mokrenje, urinarna inkontinencija, noćno znojenje, suva usta, loše kratkoročno pamćenje, bol u donjem delu leđa, zujanje u ušima, gubitak sluha, druge bolesti uha, prerano sede kose, gubitak kose i osteoporoza.
Prenela: Violeta Nedeljković
Izvor: Ordinacija.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Osam najopasnijih bakterija otpornih na antibiotike: Na listi i one uobičajene iz creva ili stolice