Revolucionarna terapija za rak pluća: Kombinacija lekova produžava život pacijenata
Globalno istraživanje je pokazalo da lečenje amivantamabom i lazertinibom zaustavlja napredovanje raka pluća u proseku na 23,7 meseci.
Lekari hvale neverovatne rezultate istraživanja, koja pokazuju da je nova kombinacija lekova zaustavila napredovanje raka pluća za više od 40 odsto duže od standardnog lečenja.
Rak pluća je vodeći uzrok smrti od raka u svetu, uzrokujući oko 1,8 miliona smrtnih slučajeva godišnje. Stopa preživljavanja kod pacijenata sa uznapredovalim oblicima bolesti je posebno loša. Prosečno preživljavanje bez progresije bolesti kod pacijenata sa dijagnostikovanim uznapredovalim oblikom raka pluća koji su koristili standardni lek osimertinib iznosilo je 16,6 meseci, dok je kod onih koji su uzimali kombinaciju amivantamaba i lazertiniba to iznosilo prosečno 23,7 meseci, pokazalo je istraživanje.
Bolje razumevanje tumora
Stručnjaci kažu da je ovo otkriće došlo usred "zlatnog doba" istraživanja raka, gde bolje razumevanje onoga što podstiče određene tumore doprinosi pronalaženju boljih načina za borbu protiv bolesti.
- Bolje razumevanje biologije koja pokreće rak pluća usmerilo je razvoj ciljanih terapija. Neverovatno je videti da ova nova kombinacija pokazuje dužu kontrolu raka u poređenju sa osimertinibom, koji je sam po sebi bio revolucionaran tretman pre samo nekoliko godina - rekao je profesor Martin Forster, medicinski onkolog u Univerzitetskoj bolnici u Londonu i glavni istraživač ovog istraživanja u Velikoj Britaniji.
U trećoj fazi istraživanja između 2020. i 2022. godine učestvovalo je 1.074 pacijenata iz Velike Britanije, SAD-a, Australije, Francuske, Brazila, Indije i Kine. Svaki pacijent je imao uznapredovali oblik raka pluća ne-malih ćelija (NSCLC), najčešći oblik bolesti. Svi pacijenti su takođe imali mutaciju gena za receptor epidermalnog faktora rasta (EGFR), koji je prisutan u četvrtini slučajeva raka pluća u svetu i oko 40% slučajeva u Aziji. Kod obolelih pacijenata, EGFR mutacija je bila češća kod žena nego kod muškaraca i kod osoba koje nikada nisu pušile ili su pušile manje od jedne kutije dnevno.
Pacijenti su nasumično raspoređeni u tri grupe: jedni su primali kombinaciju lekova amivantamab i lazertinib; drugi su primali standardni tretman osimertinib, a treći lazertinib. Amivantamab je monoklonsko antitelo, dok je lazertinib inhibitor tirozin kinaze. Oba leka ciljaju ćelije raka kako bi zaustavili njihov napredak.
- Kombinovanjem ova dva leka, koji na različite načine zaustavljaju rast raka, vidimo značajno poboljšanje u stopama preživljavanja bez progresije bolesti u poređenju sa lekom koji trenutno koristimo. Stope preživljavanja za rak pluća još uvek su vrlo niske u poređenju sa drugim vrstama kancera, pa su ovakvi pozitivni rezultati dobrodošli - objasnio je profesor Rafaele Kalifano, konsultant za medicinsku onkologiju i glavni istraživač ovog istraživanja u bolnici Christie.
Precizna medicina
U avgustu ove godine je kombinaciju lekova odobrila Američka agencija za hranu i lekove. Lekari uključeni u istraživanje se nadaju da bi lečenje moglo da postane dostupno i u Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS) u Velikoj Britaniji u budućnosti.
- Što više opcija lečenja imamo, to više nade donosimo pacijentima i njihovim porodicama. Nadamo se da će ovu opciju odobriti NICE (Nacionalni institut za zdravstvenu i negovnu izvrsnost) i omogućiti refundaciju troškova za korišćenje u NHS-u - rekao je Kalifano.
Većina pacijenata je imala neke od nuspojava, najčešće osip, infekciju ili krvni ugrušak. Lekari uključeni u istraživanje rekli su da je kombinacija lekova deo novog pristupa lečenju, poznatog kao precizna medicina. Napredak precizne medicine doveo je do novih tretmana prilagođenih specifičnim karakteristikama pojedinca, kao što je genetski sklop osobe ili genetski profil tumora pacijenta.
- Ovaj precizni pristup poboljšava ishode za mnogo više pacijenata, jer se razvijaju novi lekovi koji koriste ranjivosti koje se identifikuju u sve većem broju slučajeva raka pluća - dodao je Forster.
Pripremila: N.L.
Izvor: Theguardian.com/Zdravlje.kurir.rs
Kada se radi gastroskopija kod dece? Doktorka otkriva 7 situacija u kojima je ona neophodna