Nedostatak važnog minerala može da upozori na rak debelog creva: U riziku su i mladi ljudi
Rak debelog creva se dugo povezivao sa starijim osobama, naročito onima starijim od 65 godina. Međutim, stope su od devedesetih godina u stalnom porastu među mlađima od 50 godina.
Džoel Mejson, gastroenterolog sa Univerziteta Tufs, nedavno je izjavio da su rektalno krvarenje, primetna promena u navikama pražnjenja creva i anemija izazvana nedostatkom gvožđa uobičajeni simptomi raka debelog creva.
- Ne volim što podižem nivo anksioznosti kod mlađih ljudi, ali trendovi su veoma uznemiravajući i sve u svemu, možda je korisno upozoriti mlađu populaciju da budu oprezniji u vezi sa simptomima na koje bi trebalo obratiti pažnju - rekao je dr Mejson.
Nedostatak gvožđa je jedan od najrasprostranjenijih zdravstvenih problema u svetu. Apsolutni manjak gvožđa, koji je naročito prisutan među ženama, decom, vegetarijancima i veganima, karakteriše ozbiljno smanjenje ili odsustvo zaliha gvožđa, prema Američkom društvu za hematologiju. Kod funkcionalnog manjka gvožđa postoje dovoljne zalihe gvožđa, ali telo ne može efikasno da ih koristi.
Nedostatak gvožđa ugrožava imunitet, što otežava telu da se bori protiv bolesti. Simptomi nedostatka gvožđa uključuju umor, slabost, hladne ruke i noge, bol u grudima, bledilo kože, gubitak apetita, otežano disanje, vrtoglavicu, glavobolje i potrebu za uzimanjem nenutritivnih materijala poput leda, zemlje, papira, pa čak i gline. Namirnice bogate gvožđem uključuju crveno meso, živinsko meso, ribu, spanać, pasulj, integralne žitarice i jaja.
Nedostatak gvožđa može da dovede do anemije, kada je broj crvenih krvnih zrnaca nizak, jer se telo bori da apsorbuje gvožđe, zbog toga što osoba ne unosi dovoljno hrane bogate gvožđem ili gubi više krvi nego što njeno telo može da nadoknadi. Anemija je prisutna kod 30-75 odsto pacijenata sa kolorektalnim karcinomom, prema istraživanju iz 2023.
- Ne postoji zdravi razlog zašto bi neko trebalo da bude anemičan. To je prva stvar koju proveravamo. Kod žena, ako nemate obilne menstruacije, takođe ne bi trebalo da imate nizak hemoglobin, što znači da je možda potrebna i kolonoskopija - objasnio je dr Vakvas Tai, stručnjak za rak iz Bruklina.
Višak podjednako opasan
Kada je reč o gvožđu, previše može da bude jednako opasno kao i premalo. Istraživanja su pokazala da unošenje previše gvožđa tokom života može potencijalno da poveća rizik od raka pluća i debelog creva. Istraživači tvrde da tumori koriste višak gvožđa kako bi rasli. Višak gvožđa može takođe da se akumulira u jetri, što dovodi do toksičnosti. Zbog toga je neophodno pažljivo naći ravnotežu između manjka i viška gvožđa.
- Dokazi pokazuju da su smanjeni unos gvožđa i niski sistemski nivoi gvožđa povezani s patogenezom kolorektalnog kancera, što sugeriše da unos gvožđa mora da bude pažljivo balansiran kako bi se izbegli i manjak i višak - zaključili su nemački naučnici u istraživanju iz 2021. objavljenom u časopisu Frontiers in Immunology.
Pripremila: N.L.
Izvor: Now.tufts.edu/Zdravlje.kurir.rs
Žudnja za slatkišima znak je nedostatka ovih nutrijenata: Na prvom mestu fali vam magnezijum