Da li su psorijaza i dijabetes povezani? Dve bolesti, jedno upalno stanje
Psorijaza i dijabetes su dva različita zdravstvena stanja koja na različite načine utiču na telo. Ali, da li ipak postoji veza između njih?
Psorijaza je hronična nezarazna bolest koja izaziva zadebljanja kože u obliku crvenih ljuspica koje često svrbe. Obično se javlja na laktovima, kolenima, temenu i donjem delu leđa, a može da ima faze poboljšanja i pogoršanja. Kako je reč o sistemskom oboljenju, može da dovede i do složenijih zdravstvenih problema, kao što je razvoj dijabetesa tipa 2, koji utiče na regulaciju šećera u krvi.
Šta je psorijaza?
Psorijaza je autoimuni poremećaj kod kojeg imuni sistem greškom napada zdrave ćelije kože, što ubrzava njihov rast.
- Normalno, ćelijama kože je potreban oko mesec dana da se obnove, ali kod osoba s psorijazom taj proces traje svega nekoliko dana. Ovaj ubrzani proces dovodi do nakupljanja mrtvih ćelija koje formiraju crvene ljuspaste mrlje koje mogu da svrbe ili ponekad bole. Najčešći tip psorijaze je plak psorijaza, kod koje se javljaju upaljene lezije prekrivene srebrnkastim ljuspama - objašnjava dermatolog dr Vijaj Singal.
Uzrok psorijaze nije potpuno jasan, ali može da bude povezan sa sledećim faktorima:
- Imuni sistem greškom napada zdrave ćelije kože, što ubrzava rast novih ćelija
Genetska predispozicija - ako neko u porodici ima psorijazu, povećava se šansa za razvoj ovog stanja
Faktori iz okruženja, kao što su infekcije, povrede kože, stres i pušenje, mogu da pogoršaju bolest
Veza između psorijaze i dijabetesa
Psorijaza je povezana sa drugim zdravstvenim stanjima, uključujući i dijabetes, odnosno smatra se faktorom rizika za šećernu bolest i obrnuto. Kod osoba sa blagom i teškom psorijazom, prisustvo dijabetesa je zabeleženo u oko 37,4 odsto, odnosno 41 odsto slučajeva.
- Psorijaza i dijabetes tipa 2 su često povezani, jer oba izazivaju hroničnu upalu u telu. Ova sistemska upala može da smanji osetljivost na insulin, što povećava rizik od šećerne bolesti - navodi dr Singal.
Studije pokazuju i da psorijaza i dijabetes dele zajedničke faktore rizika, kao što su gojaznost, kardiovaskularne bolesti i bubrežna oboljenja. Takođe, psorijaza je povezana sa metaboličkim sindromom, koji uključuje visok krvni pritisak i povišene vrednosti holesterola, a svi ovi faktori doprinose riziku za dijabetes tipa 2.
Kako se nositi sa njima?
Da bi se oba stanja držala pod kontrolom, potrebno je da ih rešavate istovremeno, kao i da poboljšate opšte zdravlje.
- Lekovi: Za psorijazu se koriste kreme, terapija svetlom i sistemska terapija kao što su biološki lekovi koji ciljaju specifične delove imunog sistema. Dijabetes se kontroliše insulinom ili oralnim lekovima
- Zdrava ishrana: Uravnotežena ishrana s protivupalnim namirnicama, kao što su lisnato povrće, riba, orašasti plodovi i integralne žitarice, može da smanji upale i pomogne u regulaciji šećera u krvi
- Kontrola težine: Održavanje optimalne težine je važno jer gojaznost povećava rizik za oba stanja
- Nega kože: Nega kože može da pomogne u smanjenju simptoma psorijaze. Redovno hidriranje i upotreba proizvoda koji ne izazivaju iritaciju su ključni
- Praćenje šećera u krvi: Kod osoba s dijabetesom, redovno praćenje nivoa šećera u krvi može da spreči komplikacije
Kako sprečiti dijabetes i psorijazu?
Prevencija se uglavnom svodi na usvajanje određenih promena u načinu života kako bi se sprečili ove bolesti:
- Redovno vežbajte
Prestanite da pušite i ograničite unos alkohola - Odlazite redovno na preglede
- Pravilno negujte kožu
Prenela: N.R.
Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.Kurir.rs
Da li previše soli može da dovede do dijabetesa? Rezultati istraživanja su nedvosmisleni