Rane jutarnje i večernje aktivnosti mogu smanjiti rizik od raka creva za 11%: Novi put ka ciljanoj prevenciji
Ukoliko ste aktivniji ujutru i uveče, na taj način možete smanjiti rizik od raka creva za 11 odsto, navodi nova studija.
Istraživači su naveli određene vremenske periode tokom dana kada je fizička aktivnost "najkorisnija", što bi moglo da otvori put ka ciljanijim strategijama prevencije raka. Nalazi su objavljeni u časopisu BMC Medicine.
Studiju su predvodili stručnjaci sa Univerziteta u Regensburgu u Nemačkoj, koristeći podatke iz britanske biobanke. Ispitivano je 86.252 osoba uzrasta od 42 do 79 godina, koje su pratili svoju fizičku aktivnost pomoću uređaja na zglobu, poznatog kao akcelerometar.
Tokom perioda praćenja dužeg od pet godina, zabeleženo je 529 slučajeva raka debelog creva. Istraživači su izdvojili četiri obrasca aktivnosti: kontinuiranu dnevnu aktivnost, aktivnost kasno u toku dana, jutarnju i večernju aktivnost i aktivnost u podne i noću.
Nalazi su uteli u obzir i druge faktore rizika
Otkrili su da fizička aktivnost, otprilike oko 8 sati ujutro i oko 18 sati uveče, „smanjuje rizik od raka debelog creva, nezavisno od ukupne fizičke aktivnosti.
Osobe koje su bile aktivne ujutro i uveče imale su za 11 odsto manji rizik od raka debelog creva, u poređenju sa 6 odsto za one koji su bili aktivni tokom celog dana, dok aktivnost sredinom dana i tokom noći nije pokazala uticaj na promenu rizika. Podaci za osobe koje su bile aktivne samo kasno tokom dana nisu bili konačni.
Nalazi su ostali dosledni čak i kada su uzeti u obzir faktori kao što su pušenje, rad u smenama i drugi elementi koji mogu uticati na rizik od raka, navodi se u studiji.
Nove mogućnosti za ciljanu prevenciju
Prof. dr Michael Leitzman, rukovodilac odeljenja za epidemiologiju i preventivnu medicinu u Regensburgu, bio je vodeći istraživač u studiji.
- Naša studija pokazuje da nije samo fizička aktivnost važna za smanjenje rizika od raka debelog creva, već da i vreme kada je aktivnost najintenzivnija tokom dana može igrati ključnu ulogu.
Prepoznavanjem specifičnih vremena – rano ujutro i kasno popodne – kada je fizička aktivnost najkorisnija, naši nalazi otvaraju nove mogućnosti za ciljaniju prevenciju.
- Ako buduća istraživanja potvrde ove rezultate, ovo bi moglo pružiti jednostavan, ali snažan način za pojedince da dodatno smanje rizik od raka kroz planiranje vremena za vežbanje - izjavio je dr Leitzman.
Rak debelog creva jedan je od najčešćih maligih bolesti
Rak debelog creva, poznat i kao kolorektalni rak, može se razviti bilo gde u debelom crevu, koje uključuje kolon i rektum, i jedan je od najčešćih oblika raka u svetu.
- Biti fizički aktivan je jedna od naših preporuka za prevenciju raka, i znamo da to smanjuje rizik od bolesti. Ovi intrigantni nalazi pružaju mogućnost za razvijanje specifičnijih preporuka, uključujući obrasce i vreme fizičke aktivnosti, u cilju smanjenja rizika od raka - rekla je dr Helen Kroker, zamenica direktora za istraživanje i politiku u Svetskom fondu za istraživanje raka.
Prenela: O.M.
Izvor: theguardian.com/Zdravlje.Kurir.rs
Ortoped razbija najčešće mitove o zdravlju kostiju: Zašto kalcijum i vitamin D nisu dovoljni?