Da li osećate bol u grudima kad duboko dišete? Pulmolog otkriva razliku između bezopasnog i veoma ozbiljnog stanja
Bol u grudima može da ima različite uzroke, ali kada se javlja prilikom dubokog disanja, određena specifična stanja mogu da budu odgovorna za to.
Bol u grudima je veoma česta pojava i može da nastane zbog različitih faktora, pre svega problema s disajnim organima ili kao posledica srčanih oboljenja. U oba slučaja, veoma je važno potražiti lekarsku pomoć.
- Kod nekih ljudi, bol u grudima može da bude specifičan, ako se nelagodnost javlja samo prilikom dubokog disanja. Kada je bol uporan, trebalo bi da izazove zabrinutost - objašnjava dr Govind Desai, interventni pulmolog i otkriva moguće uzroke ovakvog stanja.
Mogući uzroci bola u grudima prilikom dubokog disanja
- Upala plućne maramice (pleuritis): Upala plućne maramice ili pleure, membrane koja okružuje pluća i oblaže grudnu šupljinu, može da izazove oštar bol u grudima koji se često pojačava prilikom disanja, kašljanja ili kijanja, uz moguće otežano disanje
- Pleuralni izliv: Nenormalno nakupljanje tečnosti između pluća i grudnog zida, koje se često povezuje sa srčanom slabošću (insuficijencijom), upalom pluća, oboljenjima jetre ili kancerom
Upala pluća (pneumonija): Infekcija pluća koja izaziva zapaljenje vazdušnih mehurića (alveola), koje mogu da se napune tečnošću ili gnojem, obično izazvana bakterijama, virusima ili gljivicama
Pneumotoraks: Kolaps pluća koji nastaje kada vazduh dospe u pleuralni prostor, stvarajući pritisak na pluća i izazivajući njihov kolaps. Može nastati zbog povrede, plućnih bolesti ili spontano
Piotoraks (empijem): Prisutnost gnoja u pleuralnoj šupljini, obično kao posledica infekcije
Perikarditis: Upala srčane maramice ili perikarda, membranskog omotača oko srca, koja može da izazove oštar bol u grudima, koji se obično pogoršava pri ležanju ili dubokom disanju, uz simptome poput groznice i umora
U nekim slučajevima, bol u grudima može da bude uzrokovan iritacijom nerava ili mišića, kao i upalom pleure, dodaje dr Desai.
Razlika između bezopasnog i ozbiljnog bola
Jednostavan način da razlikujete bezopasan od ozbiljnog bola u grudima je na osnovu toga koliko dugo traje, ističe pulmolog. Ako je bol stalan i pojačava se pri naporu ili se javlja noću, potrebno je obaviti detaljne preglede zbog mogućih ozbiljnih uzroka.
Bezopasan bol u grudima često podseća na pritisak ili stezanje u grudima i može da bude izazvan naprezanjem mišića, gorušicom ili bronhitisom. Ozbiljan bol u grudima, međutim, obično zahteva hitnu medicinsku pomoć, jer može da bude i znak srčanog udara.
- Simptomi uključuju iznenadan, jak bol u grudima, bol koji se širi u vilicu ili levo rame, otežano disanje, vrtoglavicu, mučninu ili povraćanje, znojenje ili drhtavicu, ubrzan ili nepravilan rad srca, kao i bol u leđima, vilici, vratu, gornjem stomaku, ruci ili ramenu - opominje doktor.
Kako ublažiti tegobe
Lekovi protiv bolova koji se mogu kupiti bez recepta često mogu da pomognu u slučaju blažeg bola zbog napetosti ili istegnuća mišića, napominje dr Desai. Jednostavne vežbe istezanja takođe pomažu, jer opuštaju zategnute mišiće, poboljšavaju fleksibilnosti i smanjuju ukočenost.
- Međutim, ukoliko je bol uporan, ponavlja se ili postaje sve jači, važno je posavetovati se sa lekarom. Čest ili dugotrajan bol u mišićima može ponekad da ukazuje na dublje probleme, poput upala, povreda ili hroničnih stanja kao što su artritis ili fibromialgija, što zahteva adekvatno lečenje - poručuje.
Pripremila: N.L.
Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs
Panični napad je kao iznenadna oluja: Psiholog otkriva 3 načina da se smirite, odmah i na duže staze