„Beskorisni“ organ koji lekari često uklanjaju mogao bi da pomogne u borbi protiv raka: Nova studija pokazuje da upravo on drži imuni sistem pod kontrolom
Postoji mala masna žlezda smeštena iza grudne kosti, koja se često smatra "beskorisnom" u odraslom dobu. Međutim, nova studija sugeriše da grudna žlezda (timus) nije toliko neaktivna kao što su stručnjaci ranije verovali, naprotiv.
Američki istraživači su otkrili da se oni kojima je uklonjen timus suočavaju sa povećanim rizikom od smrti od bilo kog uzroka kasnije u životu.
Oni se takođe suočavaju sa povećanim rizikom od razvoja raka.
- Otkrili smo da je timus apsolutno neophodan za zdravlje. Ako ga nema, rizik od smrti ljudi i rizik od raka , najmanje je dvostruko veći - rekao je onkolog sa Harvardskog univerziteta Dejvid Skaden kada je istraživanje objavljeno prošle godine.
Studija je isključivo posmatračka, što znači da ona ne može pokazati da uklanjanje timusa direktno uzrokuje rak ili druge fatalne bolesti.
Ali istraživači su zabrinuti njihovim nalazima. Dok ne saznamo više, oni tvrde da bi očuvanje timusa „trebalo da bude klinički prioritet“ gde je to moguće.
Timus žlezda ključna za imuni sistem
U detinjstvu je poznato da timus igra ključnu ulogu u razvoju imunog sistema. Kada se žlezda ukloni u mladosti, pacijenti pokazuju dugotrajno smanjenje T ćelija, koje su vrsta belih krvnih zrnaca koja se bore protiv klica i bolesti.
Deca bez timusa takođe imaju tendenciju da imaju oslabljen imuni odgovor na vakcine.
Međutim, do trenutka kada osoba dođe u pubertet, timus se skupi i proizvodi mnogo manje T ćelija za telo.
Naizgled se može ukloniti bez neposrednog oštećenja, a pošto se nalazi ispred srca, često se vadi tokom kardiotorakalne hirurgije.
Iako pacijentima sa rakom timusa ili hroničnim autoimunim bolestima, poput miastenije gravis, može biti potrebna timektomija (hirurško uklanjanje timusa), žlezda nije uvek prepreka.
To bi čak mogla biti velika pomoć.
Studija je pokazala značaj timusa
Istraživači iz Bostona analizirali su podatke iz državnog zdravstvenog sistema, uporedivši više od 6.000 pacijenata koji nisu imali uklonjen timus sa 1.146 pacijenata koji su prošli timektomiju (hirurško uklanjanje timusa).
Rezultati su pokazali da su pacijenti sa uklonjenim timusom imali skoro dvostruko veće šanse da preminu u roku od pet godina, čak i nakon prilagođavanja faktora poput pola, starosti, rase i prisustva raka timusa ili miastenije gravis (hronična autoimuna bolest koja uzrokuje slabost i iscrpljenost mišića).
Takođe, imali su i dvostruko veće šanse da razviju rak u tom periodu, a taj rak bio je agresivniji i skloniji ponovnom pojavljivanju.
Ovi nalazi sugerišu da uklanjanje timusa može negativno uticati na imunološki sistem odraslih, jer je kod pacijenata sa timektomijom primećeno manje različitih T-ćelijskih receptora u krvi, što može doprineti razvoju raka ili autoimunih bolesti.
Istraživači zaključuju da timus ima ključnu ulogu u održavanju zdravlja kroz odraslo doba, pa posledice njegovog uklanjanja treba pažljivo razmotriti.
Prenela: N.R.
Izvor: Sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs
4 namirnice koje pomažu kod migrene sa aurom: Tajna je u vitaminu B koji je ključan faktor u rešavanju problema