Najmoćniji mineral protiv prehlade, skraćuje je za nekoliko dana: Važno je da se uzme na prve znake
Još uvek nije u potpunosti razjašnjen način na koji cink deluje u borbi protiv obične prehlade, ali se smatra da njegovi joni sprečavaju umnožavanje uobičajenih virusa.
Naučnici su poslednjih četiri decenije u velikom broju studija istraživali ulogu cinka u prevenciji i lečenju obične prehlade. Originalno istraživanje o upotrebi cinka za prehladu, objavljeno 1984. godine, otkrilo je da visoke doze cinka skraćuju običnu prehladu za čak sedam dana. Od tada, u drugim studijama rezultati su bili manje spektakularni, ali su i dalje pokazali da cink ima statistički značajne dobrobiti u borbi protiv obične prehlade. Najkompletnija revizija istraživanja obuhvatila je 5.446 ispitanika u 28 randomizovanih kontrolisanih studija i pokazala da cink, u poređenju sa placebo tretmanom, skraćuje trajanje simptoma prehlade za prosečno dva dana, da značajno smanjuje intenzitet simptoma prehlade i da sprečava pet infekcija respiratornog trakta na 100 ljudi.
Načini delovanja
Još uvek nije u potpunosti razjašnjen način na koji cink deluje u borbi protiv obične prehlade, ali se smatra da njegovi joni sprečavaju umnožavanje uobičajenih virusa.
Treba napomenuti i da cink podržava zdravlje imunog sistema i da je, nakon gvožđa, drugi najčešći esencijalni mineral u našem organizmu. Međutim, s obzirom na to da ga naša tela ne mogu proizvoditi, potrebnu količinu moramo uneti putem hrane ili suplemenata.
Kako uzimati cink protiv prehlade
Suplementi cinka postoje u različitim oblicima, a za tretiranje prehlade najčešće se koriste pastile. Važno je znati da što pre počnete da uzimate ovaj mineral, to će rezultati biti bolji, a idealno bi bilo unutar 24 sata od prvih simptoma, što pokazuju i sprevedene studije.
Koliko ga uzeti
Nije tačno određena količina cinka koja je potrebna za tretiranje ili prevenciju prehlade. Preporučena dnevna doza ovog minerala iznosi 8 mg za žene i 11 mg za muškarce, ali se kod prehlade koriste veće doze. Opšte preporuke su 75 do 100 mg podeljeno u nekoliko doza tokom dana, dok neki naučnici smatraju da je optimalni raspon od 80 do 92 mg. U svakom slučaju, uzimanje više od 100 mg cinka dnevno ne donosi dodatne koristi. Držite se preporučenih doza prema uputstvu, jer tablete dolaze u različitim jačinama sa različitim preporukama.
Takođe, tablete cinka često sadrže i druge sastojke korisne za borbu protiv prehlade, poput vitamina C, bobica zove ili ehinacee. Nikada ne uzimajte veću dozu od one navedene na pakovanju i prestanite s ovim dozama čim simptomi nestanu. Takođe, nikada ne uzimajte visoke doze duže od 14 dana.
Ima i onih koji bi trebalo da ga preskoče
Visoke doze cinka nisu sigurne za osobe sa nedostatkom bakra, kao ni za trudnice i dojilje. Takođe, pre nego što uzmete suplement, posavetujte se sa lekarom ako imate druge bolesti ili uzimate lekove. Imajte na umu da cink može da ima interakciju sa određenim lekovima, poput ACE inhibitora, određenih antibiotika i diuretika.
Hrana je siguran izvor
Ako imate uravnoteženu ishranu, verovatno ćete unositi dovoljno cinka, a ukoliko želite da povećate unos hrane bogate ovim mineralom kad osetite da vas hvata prehlada, posegnite za škojkama, pasuljem, rakovima, mlečnim proizvodima, lososom, kikirikijem, junetinom, semenkama bundeve i integralnim žitaricama.
Simptomi manjka
Manjak cinka može da izazove opadanje kose, poremećaje čula ukusa i mirisa, poremećaje u rastu, sporije zarastanje rana, smanjenje proizvodnje sperme, dermatitis, akne... Već i manji nedostatak može da utiče na rad timusa (organa koji je ključan za rad imunog sistema) i smanjiti proizvodnju citokina, važnih medijatora upalnih bolesti.
Pripremila: N.L.
Izvor: Zivim.jutarnji.hr/zdravlje.kurir.rs
Vežbe za ublažavanje migrene: 7 jednostavnih načina istezanja koji mogu da pomognu