Jednominutni test pokazuje da li imate sindrom karpalnog tunela: Evo kako da ga uradite kod kuće
Milioni ljudi koji svakodnevno rade za računarom izloženi su riziku od bolnih povreda. Ako želite da proverite da li ste pogođeni ovim problemom, lekari preporučuju jednostavan jednominutni test koji možete lako uraditi.
Kalifornijski anesteziolog dr Miro Figura podelio je jednominutni test na TikTok-u koji možete da uradite u svom domu, a koji može da utvrdi da li imate sindrom karpalnog tunela.
Za to vam nije potrebna nikakva posebna oprema, a rezultat ćete znati odmah nakon testa.
Objasnio je kako se izvodi Falenov test, koji je dobio ime po dr Džordžu S. Falenu, hirurgu poznatom po istraživanjima sindroma karpalnog tunela.
Ovaj test se koristi u bolnicama za dijagnostikovanje ili isključivanje ovog sindroma. Zatim je demonstrirao tačne korake koji su potrebni za izvođenje testa.
Ako osećate nešto od gore navedenog, verovatno imate sindrom karpalnog tunela.
- Razlog zašto ovaj test funkcioniše je taj što je sindrom karpalnog tunela zapravo pritisak na medijalni nerv u zglobu, a ovo kretanje u testu izaziva pritisak na taj nerv i na nerve koji prolaze kroz ta tri prsta - kaže dr Figura.
Kontinuirani pokreti koji se ponavljaju često izazivaju ovaj sindrom kod ljudi, a upotreba kompjuterskih tastatura često dovodi ljude u povećan rizik, što objašnjava veliki broj kancelarijskih radnika koji pate od ovog problema.
Postoje i drugi faktori koji mogu biti uzrok ovog sindroma. U povećanom ste riziku ako ste:
- gojazni
- trudni
- imate posao ili hobi koji uključuje stalno savijanje zgloba
- bolujete artritisa ili dijabetesa
- imate nekog u porodici sa sindromom karpalnog tunela
- imali ste povredu zgloba
Šta uzrokuje ovaj sindrom?
Sindrom karpalnog tunela je iznenađujuće čest problem uzrokovan pritiskom na nerv u zglobu. Često može proći sam od sebe, ali mogu proći meseci pre nego što se stanje poboljša.
U većini slučajeva, lekar će preporučiti nošenje ortoza kako bi zglob držao u ravnom položaju, a to će ublažiti pritisak na nerv, koji je uzrok bola.
Tokom oporavka bilo bi dobro ograničiti pokrete koji su izazvali povredu. Sve što uključuje često savijanje zgloba ili snažno stiskanje šake treba minimizirati da bi se zglob oporavio.
Fizioterapeuti mogu da vam pomognu savetima koje vežbe možete da izvodite da biste ojačali područje i sprečili da se sindrom vrati.
Prenela: N.R.
Izvor: Zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.Kurir.rs
5 benefita lovorovog lista za zdravlje: Jača organizam, povoljno utiče na stres i ublažava bolne čukljeve