Slušaj vest

Reč malaksalost dolazi iz francuskog jezika i znači nelagodnost ili neprijatnost. U medicinskom smislu, odnosi se na osećaj opšte slabosti ili nelagodnosti. Prema rečima dr Roberta Šmerlinga, urednika u Harvard Health Publishing i bivšeg šefa Reumatološke klinike u bolnici Beth Israel Deaconess, malaksalost je teško opisati jer njeni simptomi nisu specifični.

- Malaksalost definišem kao opšti osećaj lošeg stanja. Ljudi koji je doživaljavaju često ne mogu jasno da je opišu. Mogu da kažu da osećaju nejasnu slabost ili da im telo signalizira da će se razboleti. Često je prati osećaj umora, ali ne uvek - objašnjava dr Šmerling.

Malaksalost može da varira prema intenzitetu, od blage iscrpljenosti do stanja koje ometa svakodnevne aktivnosti. Sama po sebi, malaksalost nije bolest, već simptom koji ukazuje na neki drugi zdravstveni problem. Zbog njene opšte prirode, dijagnoza uzroka nije uvek jednostavna i obično zahteva medicinsku procenu.

Najčešći uzroci malaksalosti

Malaksalost je često jedan od prvih znakova danešto nije u redu u organizmu, čak i pre nego što se pojave specifični simptomi.

sinusi shutterstock_2204535355.jpg
Shutterstock Malaksalost je često prvi znak da nešto nije u redu u organizmu

- Nikada ne bih pretpostavio da je to samo stres, starenje ili umišljanje. Simptom treba shvatiti ozbiljno i temeljno ispitati - ističe dr Šmerling.

Najčešći mogući uzroci uključuju sledeće:

  • Infekcije: Virusne i bakterijske infekcije, poput prehlade, gripa ili COVID-19, često izazivaju malaksalost kao prvi odgovor tela na infekciju
    Hronične bolesti: Stanja poput dijabetesa, anemije i srčanih oboljenja mogu da izazovu malaksalost zbog konstantnog stresa koji uzrokuju organizmu
    Mentalno zdravlje: Depresija, anksioznost i stres često dovode do iscrpljenosti i opšte slabosti
    Lekovi: Neki lekovi imaju nuspojave koje uključuju malaksalost. Ako se osećate loše nakon uvođenja novog leka, obavezno se posavetujte s lekarom
    Nedostatak hranljivih materija: Manjak vitamina i minerala, poput vitamina D ili gvožđa, poznati su uzroci malaksalosti
    Poremećaji spavanja: Problemi poput nesanice ili apneje mogu da ometaju kvalitetan san i izazazovu osećaj iscrpljenosti
    Loše životne navike: Nepravilna ishrana, nedostatak fizičke aktivnosti i premalo sna mogu da doprinesu malaksalosti
stitna-zlezda-shutterstock-2011607924.jpg
Shutterstock Malaksalost može da bude i simptom hroničnih problema sa štitnom žlezdom

Kako se malaksalost leči?

Terapija malaksalosti uključuje prepoznavanje uzroka i ublažavanje simptoma. Prvi korak je odlazak kod lekara koji će postaviti detaljna pitanja o simptomima, istoriji bolesti i životnim navikama. Takođe će obaviti fizički pregled i, po potrebi, preporučiti dodatne analize.

Lečenje zavisi od uzroka. Kod infekcija, mogu se propisati antibiotici ili antivirusni lekovi, dok hronične bolesti zahtevaju adekvatnu terapiju i promene u načinu života. Ako uzrok leži u problemima s mentalnim zdravljem, od pomoći su terapija i lekovi. Ukoliko neki lek izaziva problem, lekar može da prilagodi terapiju.

setnja shutterstock_2420523151.jpg
Shutterstock Zdrav, uravnotežen život je najbolja prevencija

Promene životnih navika

Određene promene u načinu života mogu da olakšaju simptome i poboljšaju opšte stanje:

  • Balansirana ishrana: Fokusirajte se na voće, povrće, integralne žitarice i nemasne proteine
    Hidratacija: Pijte dovoljno vode tokom dana
    Fizička aktivnost: Uvedite lagane vežbe, poput šetnje
    Kvalitetan san: Stvorite rutinu spavanja i vodite računa o prijatnom okruženju za odmor
    Upravljanje stresom: Tehnike poput joge i meditacije mogu da pomognu
    Izbegavanje alkohola i cigareta: Ove navike dodatno opterećuju organizam

Ako osećate malaksalost, nemojte je ignorisati. Prvi korak ka boljem stanju je traženje pomoći i prepoznavanje uzroka, poručuju stručnjaci.

Pripremila: N.L.

Izvor: Health.harvard.edu/Zdravlje.kurir.rs