Mladi u sve većem riziku od šloga, posebno zimi: Nisu svesni da imaju dijabetes ili hipertenziju
Proteklih meseci bilo mnogo onih koji su mlađi od 45 godina sa vrlo teškim moždanim udarom, navodi neurolog dr Tatjana Golubović.
Promena vremena pogoršala je tegobe kardiološkim pacijentima, pa je u ordinacijama sve više pacijenata sa srčanim tegobama. Veći broj pacijenata beleže i neurolozi.
- U ovim nekim zimskim mesecima jeste veći broj pacijenata nego u letnjim mesecima, a najčešće su to pacijenti sa tipičnim simptomima moždanog udara, ali i pacijenti koji imaju pogoršanje starih tegoba - kaže dr Tatjana Golubović, neurolog bolnice "Sveti Sava" u Beogradu.
Govoreći o profilu pacijenata, doktorka Golubović navodi da je proteklih meseci bilo mnogo onih koji su mlađi od 45 godina sa vrlo teškim moždanim udarom.
- Mlađi pacijenti obično ne znaju da imaju neku od bolesti koje su faktori rizika, a to su najčešće hipertenzija, šećerna bolest, povišene masnoće u krvi - istiće dr Golubović.
Vreme slava
Objašnjava i ređe vidove moždanog udara kao što je rascep zida krvnih sudova, arterija, koji je češći kod mladih. To su bolesti koje mogu da budu izazavane povredom u saobraćajnoj nezgodi, kod naglih pokreta vrata, pa i prilikom vežbanja.
Simptomi moždanog udara su inače isti i kod mlađih i kod starijih osoba. Kliničku sliku karakteriše ispad funkcije jednog dela mozga koji je recimo zadužen za pokretanje jednog dela tela ili za govor.
- U ovom periodu kada krene zima, a i slave i proslave, očekujemo povećan broj pacijenata. Oni se opuste i dolazi do povećanog uzimanja loše hrane i u količini i u kvalitetu, tu je povećano unošenje alkohola i povećano pušenje, kao i poremećaj ciklusa spavanja. To su sve faktori rizika koji mogu da dovedu do moždanog udara - objašnjava dr Golubović.
Znaci za uzbunu
Simptome koje ne smemo da ignorišemo su slabost ili oduzetost jedne polovine tela, iskrivljenost jedne strane lica, i problemi s govorom. Simptomi ne mogu da izostanu, ali mogu da variraju, da fluktuiraju, da se pojačavaju i smanjuju, nestaju i vraćaju, ali da izostanu, ne.
- Mogu da se jave i nespretnosti ruke, noge, nestabilan hod, vrtoglavice, glavobolja, koja je prva jaka glavobolja u životu, ili kod pacijenata koji pate od glavobolje inače, da se ta glavobolja po nečemu promeni - otkriva.
Da bi se pacijentu stručno pomoglo, vreme je od velikog značaja. Doktorka Golubović kaže da je reč o 4,5 sata ili do 24 sata u ustanovama koje primenjuju napredne tehnike.
- Zdrave osobe bi trebalo da budu umerene, da se zdravo hrane, izbegavaju alkohol i pušenje, a one koji već imaju neku dijagnozu, trebalo bi da redovno uzimaju terapiju i proveravaju svoje zdravstveno stanje kao i da i kontrolišu faktore rizika uz redovno javljalje lekaru - poručuje dr Tatjana Golubović.
Pripremila: N.L.
Izvor: Rts.rs/Zdravlje.kurir.rs
Gubitak težine može da bude rani znak demencije: Naučnici otkrili faktore koji utiču na njen razvoj