Šta znači ako nam krvna slika otkrije niske neutrofile? Sve o bolesti koja može da bude opasna po život
Neutropenija je stanje smanjenog broja neutrofila u krvi, a posledice zavise od njenog stepena i trajanja. Pacijenti se često iznenade kada saznaju da krvna slika ne uključuje nivoe gvožđa, šećera i masti, već se fokusira na broj krvnih zrnaca, uključujući neutrofile.
Krvna slika obuhvata sedimentaciju eritrocita (SE), kompletnu krvnu sliku (KKK) i diferencijalnu krvnu sliku (DKS). Merenje obuhvata broj crvenih krvnih zrnaca (eritrocita), koji prenose kiseonik iz pluća do tela, kao i hemoglobin, koji omogućava ovaj prenos.
Takođe, uključuje leukocite, koji brane organizam od infekcija, i trombocite, koji su neophodni za zgrušavanje krvi i zaustavljanje krvarenja u slučaju povreda.
Leukociti, koji su ključni za odbranu organizma od infekcija, imaju broj od 4,5 do 9,7 x 10^9 u kubnom milimetru.
U diferencijalnoj krvnoj slici (DKS), leukociti se dalje dele na različite vrste: neutrofile, koji se najefikasnije bore protiv bakterijskih infekcija, limfocite koji štite od virusnih infekcija, eozinofile koji su uključeni u alergijske reakcije, te monocite i bazofilne neutrofile.
Šta su neutrofilni leukociti?
Dakle, neutrofilni leukociti su takođe poznati kao neutrofilni granulociti. Njihov procenat u normalnoj krvnoj slici odrasle osobe iznosi 44 do 72% od ukupnog broja leukocita.
Neutrofili su odgovorni za borbu protiv bakterijskih infekcija. Kada dođe do bakterijske infekcije i povišene telesne temperature, njihov broj raste.
To se dešava zbog povećane proizvodnje u koštanoj srži, ali i mobilizacije neutrofila koji su prethodno bili "stacionirani" uz zidove krvnih sudova. Povišena temperatura i ubrzan krvotok pomažu njihovom premeštanju na mesto infekcije, gde se aktiviraju da brane telo.
Šta je neutropenija?
Neutropenija je stanje kada je broj neutrofilnih granulocita u perifernoj krvi manji od 1,5 k 10 po 9/L krvi.
Može biti blaga (više od 1,0), umerena (0,5 – 1,0) i teška (manje od 0,5) kada se naziva agranulocitoza.
Uzroci neutropenije mogu biti nasledni i stečeni faktori. Oštećenje matičnih ćelija koštane srži, kao što je slučaj kod leukemije i plazmacitoma (tumora koštane srži koji istiskuju neutrofile), može smanjiti proizvodnju neutrofila.
Drugi faktori koji mogu uticati na broj neutrofila uključuju:
- Jonizujuće zračenje koje oštećuje ćelije koštane srži
- Metastaze malignih tumora, koje mogu zahvatiti koštanu srž i smanjiti broj neutrofila
- Imunološke reakcije na lekove, koje mogu izazvati smanjenje broja neutrofila
- Poremećaji u deobi i sazrevanju neutrofila u koštanoj srži, što otežava proizvodnju ovih ćelija
- Skraćivanje životnog veka neutrofila, što dovodi do njihove brže eliminacije iz organizma
- Preraspodela neutrofila u krvotoku, gde veći broj ovih ćelija ostaje u ivičnom prostoru, uz zidove krvnih sudova umesto da bude raspoređen ravnomerno u krvotoku
- Kombinacija nekoliko ovih poremećaja može dodatno da utiče na broj neutrofila
Posledice neutropenije
Posledica na telo zavise od brzine pojave neutropenije, njenog stepena i trajanja. Pacijenti sa neutropenijom su skloni bakterijskim infekcijama kože, sluzokože i, u najtežim slučajevima, sepsi.
Dijagnoza i lečenje
Dijagnoza se obično postavlja analizom krvne slike nakon težih bakterijskih infekcija. Nakon što se u krvnoj slici pronađe neutropenija, trebalo bi uraditi biopsiju koštane srži.
Neophodan je i rendgenski i mikrobiološki tretman da bi se otkrio uzrok neutropenije. Potrebno je uraditi i ultrazvuk abdomena, u potrazi za mogućim povećanjem slezine i limfnih čvorova u trbušnoj duplji.
Životni vek neutrofila može se, pak, odrediti radioaktivnim hromom.
Lečenje neutropenije zavisi od njenog stepena i trajanja. Bakterijske infekcije se obično leče antibioticima, prvo empirijski (na osnovu iskustva), a zatim se terapija prilagođava prema rezultatima antibiograma. U nekim slučajevima, koristi se kombinacija antibiotika.
Ako je neutropenija izazvana imunološkim faktorima, lečenje obuhvata imunoterapiju, najčešće kortikosteroidima. U slučajevima kada postoji povećanje slezine (hipersplenizam), razmatra se mogućnost splenektomije, što je hirurško uklanjanje slezine.
Pacijente koji se leče citostaticima treba upozoriti na mogućnost smanjenja broja neutrofila i na način zaštite od infekcija (izbegavati velika okupljanja, nositi masku).
Mijeloidni faktor rasta je lek koji stimuliše formiranje, diferencijaciju i funkciju neutrofila, pa ih treba koristiti u lečenju pacijenata na intenzivnim protokolima hemoterapije.
Transfuzije granulocita se retko koriste i samo u veoma teškim infekcijama kod pacijenata sa dugotrajnom neutropenijom.
Prenela: N.R.
Izvor: Adiva.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Šta jesti kad ste na dijeti? Nutricionista otkriva primer detoks jelovnika za jedan dan