Slušaj vest

Ove namirnice pomažu u hidrataciji, smanjuju upale, jačaju imunitet, obnavljaju elektrolite, stabilizuju nivo šećera u krvi i poboljšavaju probavu. Takođe, imaju još mnogo blagotvornih dejstva tokom prehlade.

7 namirnica koje bi trebalo da jedete kada imate virus

Pileća supa ili supa od povrća: Odličan su izbor jer pomažu u hidrataciji, smanjuju upale i obezbeđuju potrebne elektrolite.

Takođe, topla tečnost umiruje bolove u grlu i olakšava disanje kod začepljenog nosa.

Agrumi: Poput pomorandži, limuna i grejpfruta bogati su vitaminom C, koji snažno podržava imuni sistem. Pored toga, pomažu u smanjenju trajanja i intenziteta simptoma prehlade ili groznice.

Đumbir: Đumbir deluje protiv zapaljenja i može da ublaži mučninu i stomak. Topli čaj od đumbira sa medom je odličan jer hidrira i ublažava upale grla.

Sok od jabuke i banane: Lako svarljiv, bogat vlaknima i antioksidantima, što ga čini odličnim izborom kada je organizam oslabljen. Jabuka je blaga za stomak i pomaže u stabilizaciji nivoa šećera u krvi.

smuti shutterstock_380166154.jpg
Shutterstock Lako svarljiv, bogat vlaknima i antioksidantima, savršen je izbor kada je telo oslabljenо.

Banane, s druge strane, obiluju kalijumom koji se gubi znojenjem tokom povišene temperature, a istovremeno su lako svarljive i pomažu u održavanju stabilnih nivoa energije i ravnoteže šećera u krvi.

Grčki jogurt: Bogat je proteinima, što ga čini hranljivim i održava vas sitim, čak i kada nemate veliki apetit.

Pored toga fermentisana hrana poput kiselog kupusa, mogu biti odličan izvor probiotika. Ovi izvori probiotika pomažu u obnovi mikrobioma creva i mogu ubrzati proces oporavka.

Kokosova voda: Prirodni izvor elektrolita koji pomaže pri rehidrataciji.

Kokosova voda pomaže u zameni elektrolita izgubljenih znojenjem i deluje kao prirodni izotonik (vrsta sportskog napitka koji je osmišljen da brzo hidrira telo i obnovi elektrolite izgubljene znojenjem tokom fizičke aktivnosti).

Zeleni čaj: Bogat je antioksidantima i ima antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći u borbi protiv infekcija. Topao zeleni čaj takođe doprinosi smanjenju zapušenog nosa, olakšavajući disanje.

3 namirnice koje bi trebalo izbegavati kada skoči temperatura

Mlečni proizvodi: Mleko i drugi mlečni proizvodi mogu povećati proizvodnju sluzi i pogoršati opstrukciju disajnih puteva. Oni čak mogu izazvati probleme sa varenjem kod nekih ljudi.

mlečni proizvodi shutterstock_2477793335.jpg
Shutterstock Mlečni proizvodi mogu izazvati probleme sa varenjem kod nekih ljudi sa prehladom.

Masna i pržena hrana: Ova vrsta hrane može usporiti varenje i izazvati upalu, što može dodatno stresirati telo i pogoršati simptome groznice.

Slatkiši i slatki napici: Šećer slabi imuni sistem i pogoršava upalne reakcije u telu, pa je pametno ograničiti njegov unos kada ste bolesni. Uz ove namirnice pomoći ćete svom telu da se brže oporavi i da se oseća bolje dok imate visoku temperaturu. 

Prenela: N.R.

Izvor: Aktivni.metropolitan.si/Zdravlje.Kurir.rs