Slušaj vest

Ako ste ikada povredili usnu ili se prejako ugrizli unutrašnjost obraza, verovatno znate da krv ima karakterističan metalni ukus. To je zato što krv sadrži crvena krvna zrnca, koja su bogata gvožđem. Ali šta ako osetite metalni ukus u ustima, a ne vidite krv? Postoji nekoliko razloga, neki od njih su češći, a drugi ređi, ali dobra vest je da se većina tih uzroka može da se reši vremenom ili nakon konsultacije sa lekarom koji će vas uputiti na odgovarajući tretman, ako je potrebno. Slede četiri verovatna razloga zbog kojih možete da osećate metalni ukus u ustima.

Respiratorne infekcije

Jasno je da virusi i bakterije koji inficiraju respiratorni sistem mogu da izazovu zapušen nos i bolove u grlu. Međutim, kako objašnjava doktorka Hejter Edvards, otorinolaringolog iz Bostona, tokom infekcija može da dođe i do čudnih osećaja ukusa u ustima, uključujući metalni ukus ili ukus krvi. Iako nije sasvim jasno zašto se ovo dešava, veruje se da mikroorganizmi mogu da oštetite receptore za ukus u vašim ustima, uključujući grlo, nosne šupljine i, naravno, jezik. Ovi mikrobi mogu privremeno da utiču i na nerve koji omogućavaju da osetimo ukuse. Ako se borite sa bakterijama, ovaj problem obično nestaje uz primenu antibiotika, dok kod virusa metalni ukus može da potraje duže. Studija iz 2024. godine pokazala je da je metalni ukus čest simptom kod ljudi sa produženim kovodom, više od 55 odsto njih izjavilo je da su osećali metalni ukus u ustima.

grip-kovid-shutterstock-1966300363.jpg
Produženi kovid često ide s metalnim ukusom Foto: Shutterstock

Možda previše vežbate

Možda vam zvuči čudno, ali zaista možete da osetite metalni ukus u ustima nakon veoma intenzivnog vežbanja, kaže sportski lekar Džejms Robinson. To se najčešće dešava tokom dužih fizičkih aktivnosti, poput maratona, posebno ako niste navikli na tako naporne treninge. Objašnjenje za ovaj fenomen je da naprezanje, na primer tokom trčanja, iritira male krvne sudove u nosu, što može da izazove blago krvarenje. Ta krv se zatim sliva ka grlu ili ustima, zbog čega osećate metalni ukus. Veća je verovatnoća da će vam se ovo dogoditi ako vežbate u suvim, hladnim ili vetrovitim uslovima, ako ste prehlađeni ili imate alergije. Ako trenirate intenzivno duže od sat vremena, dr Robinson savetuje da se redovno hidrirate, pravite pauze i koristite fiziološki rastvor za nos kako biste smanjili iritaciju i sprečili ovaj problem.

upala-desni-shutterstock-2158924075.jpg
Kod upale desni dolazi do mikrokrvarenja Foto: Shutterstock

Proverite oralno zdravlje

Metalni ukus u ustima često ukazuje na problem direktno vezan za vaša usta. U većini slučajeva, uzrok su upaljene desni, odnosno gingivitis, koji nastaje zbog nakupljanja plaka na zubima. Ova upala ne mora uvek da izaziva bol, ali može da rezultira povremenim metalnim ukusom. To se dešava jer upaljene desni otpuštaju male količine krvi, koje pljuvačka uglavnom ukloni pre nego što ih primetite. Ako se gingivitis ne leči, može da pređe u periodontitis, ozbiljniju bolest desni, pri čemu metalni ukus postaje izraženiji. Sličan efekat mogu da imaju i drugi problemi sa oralnim zdravljem, poput infekcija zuba, koje često prate simptomi kao što su bol i oticanje.

Lekovi ili vitamini 

Više od 350 različitih lekova može da uzrokuje neprijatan ukus u ustima, uključujući antihistaminike, lekove za dijabetes, antidepresive, hemoterapiju, pa čak i određene vitamine i minerale. Kod nekih lekova ova promena se dešava zbog njihovog sastava, koji neposredno utiče na čulo ukusa, dok kod drugih hemikalije iz lekova ili njihovi produkti razgradnje aktiviraju receptore za gorak ili metalni ukus. Ovaj ukus obično nestaje kada telo preradi lekove, ali ako vam to smeta, možete da pokušate da ublažite problem žvakanjem leda ili žvakaće gume. Ako morate duže da koristite ove lekove, prilagodite ishranu biranjem raznovrsnijih obroka koji stimulišu čulo ukusa, a time i njegov brži oporavak. 

Na kraju, najbolji način da se rešite metalnog ukusa je da se pozabavite osnovnim uzrokom problema, te nemojte oklevati da se posavetujete sa lekarom, čak i ako mislite da je uzrok potpuno bezopasan.

Pripremila: N.L.

Iztvor: Self.com/story/Zdravlje.kurir.rs