Proverite da li ste u riziku od demencije: 5 jednostavnih testova otkrivaju prve znake bolesti
Demencija nastaje usled oštećenja ili gubitka nervnih ćelija u mozgu, što ometa njihovu sposobnost da komuniciraju međusobno. Prema procenama, u svetu trenutno oko 55 miliona ljudi pati od Alchajmerove demencije, a očekuje se da će se ovaj broj do 2050. godine povećati na oko 140 miliona.
Demencija nije izlečiva, ali njeno rano otkrivanje može usporiti napredovanje i pomoći u očuvanju kognitivnih sposobnosti u budućnosti.
Postoji pet testova koji vam mogu pomoći da prepoznate rane simptome demencije. Zato je važno da, ako primetite bilo kakve promene se obratite lekaru.
Stanite na jednu nogu
Ovaj test procenjuje ravnotežu i motoričku koordinaciju. Ako osoba koja nema problema sa pokretljivošću ima poteškoća da stoji na jednoj nozi najmanje 30 sekundi, to može ukazivati na veći rizik od demencije i moždanog udara.
Naime, ovakvi problemi mogu biti znak suptilnih deficita u delovima mozga koji kontrolišu ravnotežu i motoričke veštine.
Nacrtajte sat
Ovo može zvučati jednostavno, ali pokušajte da nacrtate analogni sat sa određenim vremenom.
Ako neko ima problema sa organizacijom prostora, koncentracijom ili planiranjem, kao što je neko sa Alchajmerovom bolešću, ovaj zadatak može biti veoma težak.
Da li je sve u redu sa vašim čulom mirisa?
Pošto rana demencija često pogađa olfaktorni centar mozga (deo mozga koji je odgovoran za prepoznavanje i obradu mirisa), gubitak čula mirisa može ukazivati na neurodegenerativne promene.
To je slučaj, na primer, sa Parkinsonovom ili Alchajmerovom bolešću.
Rešite zadatak u hodu
Ovaj test procenjuje sposobnost osobe da hoda dok istovremeno rešava kognitivni zadatak, poput brojanja unazad.
Poteškoće pri izvođenju ovog testa mogu ukazivati na oštećenu izvršnu funkciju, kao i na probleme sa pamćenjem ili pažnjom.
Proverite koliko vam je bogat rečnik
Pokušajte da navedete što više životinja u jednom minutu.
Problemi sa pamćenjem reči u određenom vremenskom periodu mogu ukazivati na kognitivni pad u određenim delovima mozga, kao što je slučaj kod osoba sa Alchajmerovom bolešću ili frontotemporalnom demencijom.
Prenela: N.R.
Izvor: Zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Domaći sirup protiv kašlja: Ima 5 sastojaka, lako se sprema, a veoma je efikasan