Slušaj vest

Postoji mnogo razloga zbog kojih se boja vašeg sekretu menja kada niste zdravi. Boja i konzistencija nosne sluzi mogu otkriti interesantne detalje o vašem imunološkom sistemu i načinu na koji vaše telo reaguje na bolesti.

Sluzi koju proizvode tkiva koja oblažu naše nosne šupljine često se smatraju samo smetnjom, ali ona ima veoma važnu ulogu. Sluz deluje kao zaštitna barijera, hvatajući prašinu, bakterije, viruse i druge iritanse – sprečavajući ih da dospeju u dublje delove respiratornog sistema.

Enzimi poput lizozima i laktoferina koji se nalaze u našoj nosnoj sluzi imaju i antimikrobna svojstva. Oni razgrađuju bakterijske ćelijske zidove i pomažu u ograničavanju rasta bakterija. Ova zaštitna uloga čini sluz ključnom linijom odbrane – čak i kada nismo bolesni.

Neprekidni proces proizvodnje sluzi od strane tkiva koja oblažu naše nosne šupljine predstavlja prirodne odbrambene mehanizme tela u akciji. Kada se razbolimo, sluz se menja – postaje gušća, obilnija i ponekad obojena. Ove promene ukazuju na odgovor vašeg imunološkog sistema.

Evo šta različite boje nosne sluzi govore o vašem zdravlju:

Prozirna

Ovo je osnovna boja za zdrav nos. Uglavnom je to voda, pomešana sa proteinima, solima i ćelijama koje održavaju nosne šupljine vlažnim i hvataju čestice.

Alergije i rane faze virusnih infekcija mogu izazvati prekomernu proizvodnju prozirne sluzi. Ovo se može dogoditi i kada vaše telo reaguje na iritanse ili patogene.

Bela

Bela sluz često je znak kongestije. Upala nosnih tkiva usporava protok sluzi, zbog čega ona postaje gušća. Ovo obično signalizuje početak infekcije, kao što je prehlada, kada vaš imunološki sistem počinje da se bori protiv napadača.

Žuta

Žuta sluz znači da vaš imunološki sistem aktivno bori protiv infekcije.

Bela krvna zrnaca koja su poslana da napadnu infekciju umiru i otpuštaju enzime koji sluzi daju žućkastu boju. Ovo je karakterističan znak reakcije tela na mnoge virusne infekcije – uključujući običnu prehladu, grip i respiratorni sincicijski virus (RSV).

Zelena

Zelena sluz rezultat je pojačane imunološke reakcije. Zelenu boju daje enzim zvan mijeloperoksidaza, koji proizvode neutrofili (vrsta belih krvnih zrnaca). Ovaj enzim stvara specifičnu molekulu koja uništava patogene.

Iako zelena sluz često ukazuje na bakterijsku infekciju, može se javiti i kada vaše telo pokreće snažnu imunološku reakciju na agresivne virusne patogene.

Crvena ili roze

Crvena ili roze nijansa sluzi znači da je prisutna krv. Ovo se obično dešava kada su nosna tkiva iritirana, suva ili oštećena – kao što je slučaj nakon prekomernog brisanja nosa ili izlaganja suvom vazduhu. Male količine krvi obično nisu razlog za zabrinutost.

Smeđa ili narandžasta

Smeđa ili narandžasta sluz može biti rezultat suve krvi pomešane sa sluzom ili udisanja spoljašnjih čestica – kao što su dim ili prašina. Iako obično nije štetna, može ukazivati na iritaciju ili produženu upalu.

grip-kovid-shutterstock-1966300363.jpg
Foto: Shutterstock

Crna
Crna sluz je retka i može ukazivati na ozbiljne probleme – kao što je gljivična infekcija (posebno kod osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom) ili intenzivno izlaganje zagađivačima kao što su čađ i duvanski dim. Ovo zahteva medicinsku pažnju.

Imunološki sistem u akciji

Sluz je nezamenjiv deo vašeg imunološkog sistema, koji aktivno štiti vaše telo hvatanjem i neutralizovanjem štetnih patogena. Promene u njenoj boji i konzistenciji pružaju uvid u vaše zdravlje – pomažući da se razlikuju virusne i bakterijske infekcije. Takođe, pružaju uvid u složene procese koji se dešavaju dok vaše telo radi na održavanju zdravlja.

Sledeći put kada uzmete maramicu, setite se da sluz nije samo simptom bolesti – ona je vaš imunološki sistem u akciji. Njene boje i teksture pričaju priču o otpornosti, odražavajući složene odbrambene mehanizme koji čuvaju vaše telo zdravim i sigurnim.

Prenela: Violeta Nedeljković

Izvor: Sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs